Sizce küçük dostunuz üzüldüğünüzü anlıyor mu? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Sizce küçük dostunuz üzüldüğünüzü anlıyor mu?

Üzgün olduğunuzda, köpeğinizin derin bakışları ve minik dil hareketleri sizi nasıl da iyi hissettiriyor değil mi? Sanki ağladığınızda sizi anlıyorlar ve mutlu etmeye çalışıyorlar gibi… Belki de gerçekten öyle…

Yeni yapılan bir araştırma, köpeklerin göz yaşlarına tepki verdiğini ve köpeklerin ağlayan bir insana, konuşan ya da mırıldanan biri gibi yaklaştıklarını kanıtlıyor. Elde edilen sonuca göre; köpekler duygularımızı anlayabiliyorlar ancak empati kurabiliyorlar mı henüz bilinmiyor.

“Uğultu minik dostlarımızın alışık olmadığı sesler olduğu için dikkatlerini çekiyor“ diyor araştırmacı ve psikolog Deborah Custance ve ekliyor “Köpeklerin uğultu ve ağlama arasındaki farkı rahatlıkla anlaması, onların ağlamaya olan tepkilerinin direkt meraktan kaynaklanmadığını gösteriyor. Aslında, ağlamak köpekler için çok daha derin duygusal bir anlam taşıyor ve ona verdikleri tepki konuşmadan ya da uğultudan daha güçlü oluyor.”

İnsanlar köpekleri yaklaşık 15.000 yıl önce evcilleştirdiler ve birçok insanın, minik dostlarının onları anladığıyla ilgili bir hikayesi var. Araştırmalar da bunu doğruluyor ve köpeklerin insanlarla iletişim konusunda birer uzman olduklarını belirtiyor, ancak bilim insanları henüz köpeklerin acıları anladığını ve empati duyduklarını kanıtlayabilmiş değiller. 2006’da yapılan bir araştırmada, araştırmacılar köpek sahiplerinden sahte kalp krizleri geçirmelerini ve sanki boğuluyormuş gibi yapmalarını istedi ve bu ortaya çıkardı ki, köpekler gidip yardım etme konusunda başarısız oldular.

Ancak, yardım etmek zor bir görev ve araştırmacılar bunu basit tutmak istediler. Bu sebeple, 18 köpeği ve sahiplerini araştırmaya alıp köpeklerin ağlama karşısındaki tutumlarını gözlemlediler: Farklı kopek türleri, sahiplerinin oturma odalarına alındı. Araştırmacılardan Meyer de odada bulunup köpekleri umursamıyormuş gibi yaptı, böylelikle köpekler de ona ilgi göstermediler. Sonra Meyer ve köpek sahipleri aralarında konuşmaya, sahte ağlaşmalara ve hıçkırmalara başladılar.

18 köpekten 15’i ağlama sırasında sahiplerinin yanına gittiler, sadece 6 tanesi ise uğultular sırasında yanlarına gittiler. Bu da gösteriyor ki, oradaki yaklaşım tamamen duygusal; merak güdüsü değil. Ayrıca, köpekler her zaman ağlayan kişiye yaklaştılar, sessiz olan kişiye değil. Bu da köpeklerin rahatlamaya ihtiyacı olan kişiyi seçebildiklerini gösteriyor. “Köpekler kim olduğuna bakmadan direkt ağlayan insana yaklaştılar. O kişinin ihtiyaçlarına tepki veriyorlardı, kendi isteklerine değil. Bu da onların empatik bir şekilde rahatlatma davranışı sergilediklerini gösteriyor” diyor Meyer açıklamasında…

Köpeklerden 15’i ağlayan kişiye, kuyruklarını saklamak ya da başlarını eğmek gibi çekingen beden diliyle yaklaştılar. Diğer davranışlar ise empatikti; oyun oynamak ve hareketli olmak gibi… Yine de köpeklerin ne düşündüklerini bilmek imkansız gibi. Köpeklerin sahiplerine ağlarken gösterdikleri ilginin altında, sahiplerinin onlara gösterdiği sevgi de yatıyor olabilir.

Onların bizleri sevdiğinden hiç şüphemiz yok. Kim bilir, belki de bir gün minik dostlarımızın hislerimiz karşısındaki davranışlarının ne anlama geldiğini de çözeriz.

Patili, mutlu, sağlıklı günler dileriz!

Kaynak: http://www.livescience.com/20823-canine-comfort-dogs-understand-emotion.html

Share this post