Minik Dostunuzun Sağlığı için 10 Öneri | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Minik Dostunuzun Sağlığı için 10 Öneri

Onlar bizim evimizin neşesi, enerjisi, huzuru… Kedi veya kopek olsun minik bir dosta sahip olmak, ailemize yeni birini katmak gibidir… E tabii ailemizin bu tatlı ferdinin sağlığı da bizler için son derece önemlidir…

Sizler için minik dostlarımızın sağlığına dair ipuçlarını derledik. İşte 10 maddede sıraladığımız önemli sağlık detayları.

  1. En sağlıklı beslenme şekli nedir?

Bütün büyük evcil hayvan mama markaları gayet doğru seçimler olacaktır. Kuru ya da yaş mama olup olmayacağı tamamen size ve minik dostunuza bağlı. Mamaların yaş aralıklarına dikkat etmeniz yeterli…

Bu süreçlerde, farklı sağlık ihtiyaçlarına göre veterineriniz size farklı mamalar önerebilir ve önerilenin dışında bir şey kullanmamanız güvenilirlik ve iyi beslenme açısından faydalı olacaktır.

  1. Günde ne kadar mama yemeliler?

Her evcil hayvan maması ve her evcil hayvan birbirinden farklıdır. Evcil hayvanınızın metabolizmasını ve hayat şeklini aklınızda bulundurarak seçiminizi yapın. Mamaların üzerindeki miktarları uyguladığınızdan emin olun. Daha aktif olan hayvanlar, daha fazla mamaya ihtiyaç duyarken, daha hareketsiz olanlar daha az mama yiyeceklerdir. Ayrıca minik dostunuzu, 4 aylığa ulaşana kadar günde 3 kere, 4 aylıktan sonra da günde 2 kere beslemelisiniz.

  1. Doğru kiloda mı?

Çoğu evcil hayvan sahibi, dostlarının aşırı kilolu olup olmadığını anlayamazlar. Bunu anlamanın en kolay yolu, kemiklerini ve onları kaplayan yağ tabakasını hissetmeye çalışmaktır. Kemiklerin arasından beli belli olmalıdır. Eğer evcil hayvanınızın aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsunuz, bir veterinere danışıp onu diyete sokma vakti gelmiştir.

  1. Hangi aşıları olmalı?

Sağlıklı bir yaşam için, aşılara 6 haftalıkken başlanmalı ve 4 aylık olana kadar üç haftada bir uygulanmalıdır. Köpeklere hepatit gibi bulaşıcı hastalıklardan koruyan DALPP aşısı uygulanması gerekirken; kedilere ise yine onu bulaşıcı hastalıklardan koruyacak FVRCP aşısı uygulanmalıdır. Köpeklere ve kedilere pire koruyucu aşı dört aylıklarken uygulanmalı ve köpeklere ayrıca kene koruyucu aşı da yapılmalıdır. Aşılar için ayrıca veterinerinize danışmanızda fayda var çünkü minik dostunuzun ihtiyaçları yaşadığınız yere, seyahatlerinize ve hayat tarzınıza göre değişkenlik gösterecektir.

  1. Köpeğim ne zaman dışarı çıkabilir?

Minik dostunuzun aşıları tamamlanmadan dışarı çıkarmamanız tavsiye ediliyor. Bu da genelde 4 aylıklarken mümkün oluyor.

  1. Minik dostumun dişlerini fırçalamalı mıyım?

Kötü bir diş sağlığı kedilerde ve köpeklerde damak hastalıklarına sebep olabilir ve bu hastalık böbrek ve kalp sağlıklarını etkileyebilir. Profesyonel bir diş temizliği plak ve tartarı yok etmenizde yardımcı olacaktır. Düzenli fırçalama ise tartarın geri gelmesini engelleyecektir. Haftada iki üç kez yapılan fırçalama, minik dostunuz için yeterlidir. Eğer minik dostunuz size dişlerini fırçalamada zorluk çıkarıyorsa, onlara özel üretilen sakızlar ya da çiğneme çubuklarını tavsiye ederiz.

  1. Kene, pire ve parazitlerle mücadele etmede en doğru ilaç hangisi?

Bunun en doğru cevabını veterineriniz verecektir. Yaşadığınız yer bu tarz parazit ve böceklerin oluşumunda önemli rol oynadığı için alınması gereken tedbirler de bunlara göre planlanmalıdır.

  1. Ne sıklıkla yıkamalıyım?

Çoğu köpek cinsi için ayda bir yıkama yeterlidir. Ama kulaklıklarını sıklıkla temizlediğinizden emin olun, böylelikle iltihap kapmasını engellersiniz. İyi bir kulak temizleyici ve kulak çubuğuyla, minik dostunuzun kulak bakımını her hafta yapabilirsiniz.

  1. Neden dışkı yiyor?

Midemizi bulandırsa da bu bir alışkanlık olabilir, Kediniz ya da köpeğiniz bunu sadece can sıkıntısından yapıyor olabilir ya da mama kokulu bir dışkının kokusu hoşuna gitmiş olabilir.

  1. Minik dostum beni hasta eder mi?

Siz ya da minik dostunuz grip olduysanız, bu hastalık aranızda bulaşıcı olmayacaktır. Ancak, iç parazitlerde ya da mantar gibi cilt hastalıklarında bulaşma durumu olabilir. İlaçlarını düzenli kullanmaya özen gösterirseniz, risk ortadan kalkar.

 

 

Pippet olarak bakım tavsiyelerimiz;

Tüy ve cilt bakımı nasıl sağlanır?

Köpeğinizin cildinde zararlı mikroorganizmaların çoğalması çeşitli cilt problemlerine sebebiyet verebilir, hastalık riskini artırır. Pippet Köpek Koku Giderici ve Tüy Bakım Spreyi düzenli olarak kullanıldığında köpeğinizin cildini zararlı mikroorganizmalardan koruyarak sağlıklı kalmasını sağlar.

Kediye karşı alerjiniz varsa!

Herkes, evcil hayvanların kıl ve tüylerinin alerji yaptığını düşünür… Oysa kılın kendisi alerjen değildir. Alerji evcil hayvanların salya, idrar, ter, dışkı ve yağ bezlerindeki salgılarda bulunan bazı proteinlere veya kıllarına yapışan polen ve küf gibi maddeleri tüketen bakterilerin ürettiği proteinlere karşı oluşur.

Pippet Alerji Önleyici Sprey düzenli kullanımda alerjik reaksiyona sebep olan proteinleri ve bakterilerin besin kaynaklarını tüketir, her iki durumda da alerjenleri temizler.

 

KAYNAK:

http://www.everydayhealth.com/pet-health-pictures/an-owners-guide-to-good-pet-health.aspx#01

 

Share this post