Minik dostunuza ferah bir nefes sağlamanın 4 yolu | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Minik dostunuza ferah bir nefes sağlamanın 4 yolu

Kötü nefes problemi konusunda ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Çok basit birkaç adımda, minik dostunuzun ağız sağlığını koruyabilirsiniz!

Amerika Veterinerler Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre, ağız ve diş hastalıkları üç yaşından sonra kedilerin %68’ini, köpeklerinse %78’ini etkileyor ve evcil hayvanlar arasında en çok rastlanan hastalık olarak tanımlanıyor.

Eğer ağız ve diş hastalıkları tedavi edilmezse, minik dostunuz diş kaybı, ağız ağrısı, çene bozuklukları ve hatta iç organ sıkıntılarıyla karşılaşabilir.

Diş hastalıkları, dişin üzerinde oluşan bakterilerin ürettiği plak denen ince katmanla başlar. Plaktaki bakteri öldüğünde ise, tükürükteki kalsiyumun katılaştırdığı tartar adı verilen durum oluşur. Damaklardaki iltihaplanma, kızarmaya, kanamaya ve şişmeye sebep olur. Tedavi edilmezse, enfeksiyon diş köklerine kadar yayılabilir, diş dokusuna ve diş yuvasına kalıcı zarar verebilir. Sonuçta, sıkıntılı ağrılara ve diş kaybına neden olabilir.

Kötü nefes, minik dostlarımızda diş hastalıklarının en net belirtisi olarak kabul edilir. Maalesef çok az hayvan sahibi bu tarz durumlar karşısında harekete geçmekte ve kötü nefesin sebeplerini öğrenmektedir.

Ağızda oluşan hastalıklarındiğer sebepleri;

 • Çok fazla salya akıtma
 • Su kasesinde kanlı su
 • İri parçalı yemekler yerine yaş mama tercihi
 • Yüzü ya da ağzı sık sık ovalama/pati atma
 • Çene çatırdatma
 • Kırmızı damaklar
 • Dişlerde kahverengi lekeler

Özellikle genç yaşta, minik dostunuzun diş sağlığı için önlemler almak onu diş hastalıklarından koruyacaktır.

Aşağıdaki adımları uygulayarak, minik dostunuza süper bir ağız bakımı sağlayabilirsiniz J

 1. Diş Temizliğine Götürün

Düzgün bir diş temizliği tartar ve plaktan kurtulmak, diş kaybını ve iltihabı engellemek için bir zorunluluk. Tıpkı kendi dişlerimize gösterdiğimiz özen ve rutin kontroller gibi, minik dostlarımızın da aynı özene ihtiyacı var. İnsanların aksine, onlar bu süreçte anesteziyle uyutuluyorlar. Temizleme işlemleri veterinerinizin önerdiği sıklığa göre tekrarlanmalıdır.

Kozmetik çözümler hem daha az masraflı olacak hem de minik dostunuzu anesteziden kurtaracaktır. Dişleri daha beyaz görünecektir ancak unutulmamalıdır ki, damak çizgisinin ardındaki zararı görmeniz çok zor ve asıl zarar veren de odur.

Eğer dostunuzun anestezi için çok yaşlı olduğunu düşünüyorsanız, unutmayın ki yaş bir hastalık değildir. Eğer evcil hayvanınız genel olarak sağlıklıysa, onun sağlığını ve hayat kalitesini mühim derecede arttıracak bir prosedürü uygulamanın hiçbir zararı olmayacaktır. Çoğu hayvan sahibi, yaşlı dostlarının diş temizliğinden sonra çok daha genç davrandığını belirtmiştir.

 1. Dişlerini Fırçalayın

Minik dostunuzun dişlerini temizlettikten sonra, bu temizliğin boşa gitmemesini sağlayın. Plakların tekrardan oluşmasının engellemenin en etkili yolu minik dostunuzun dişlerini fırçalamak olacaktır. Maalesef, çok az hayvan sahibi bunu önemsiyor. Günlük fırçalama, özellikle minik dostunuzun dişle ilgili sağlık sorunları olmuşsa, en doğru seçim olacaktır. Diğer türlü, haftada üç kere fırçalamak da işinizi görecektir. Eğer çocukluktan başlarsanız, sizin için daha kolay olacaktır. Yavaş başlayın ve onları hayvan diş macunlarına ilk başta parmağınızı kullanarak alıştırın. Daha sonra, diş fırçasına geçiş yapabilirsiniz. Mutlaka diş fırçalama işlemini bir ödülle sonlandırın. Unutmayın, eğer minik dostunuzun herhangi bir diş problemi varsa; diş fırçalanması onun için acı verici olabilir ve kötü bir deneyim olarak aklına yerleşebilir. Böyle bir durum varsa eğer, dişlerini temizletmeden fırçalamaya da başlamayın.

Videodan minik dostunuzun dişlerini nasıl fırçalayacağınızı izleyebilirsiniz.

 1. Çiğnenebilen Ödüller Alın

Çiğnenebilen diş ürünleri de, minik dostunuzun dişlerini temiz tutmada yardımcı olacaktır. Her ne kadar piyasada birçok ürün olsa da bunun için, hepsi her zaman etkili olamayabiliyorlar. Veterinerinizin onayladığı bir ürünü almanızı tavsiye ederiz.

Dişe özel beslenmelerde, kocaman parçalar, özel fiber içerikler ya da plak ve tartarı önleyen özel maddeler bulunabiliyor. Birkaç yenilebilir tartar kontrolü sağlayan yiyecekler de mevcut. Ham olanlar ya da diğer çiğnenebilir maddeler diş bakımı için etkili olabilir.

Unutmamak gerekir ki, bu tarz ödül mamaların dikkatli kullanılması gerekmektedir. Minik dostunuz bu mamaları iyi çiğnemezse boğulma ya da sindirim sisteminde tıkanmalar meydana gelebilir. Bazı mamaları çiğnemesi çok zorsa, dişlerinin kırılmasına da sebep olabilir. Bu tarz ödülleri seçerken, bir tanesini alın ve tırnağınızla kırmaya çalışın. Kırılıyorsa, minik dostunuz için de güvenli demektir.

 1. Suya Katılan Maddeleri Deneyin

Her ne kadar bu en kolay yol gibi görünse de, bu tarz maddeleri tek başına kullanmamanız gerekmektedir. Bu tarz ürünler, sadece diğer koruyucu ürünlerle kullanılırsa etkili olur.

Ürün önerisi: Pippet Kedi Ağız Bakım Spreyi ve Pippet Köpek Ağız Bakım Spreyi

Pippet’in kedinize ve köpeğinize özel olarak ürettiği Ağız Bakım Spreyi, içerdiği %100 doğal stabilize probiyotikler ile ağız, diş ve diş eti sağlığını korur, plak oluşumunu engeller, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, sindirim sistemini düzenler, ağızda kötü kokuya sebep olan bakterileri kontrol altına alır, sağlıklı ve ferah bir nefes sağlar.

Diş sağlığı tıpkı insanlar da olduğu gibi minik dostlarımız için de çok önemlidir. Evde yapılacak basit işlemler ve düzenli veteriner kontrolüyle tatlı dostunuzun ağzı ve dişleri sağlıklı kalacak, dostunuz acı ve iltihaptan uzak bir hayat yaşayacaktır.

Patili, mutlu, sağlıklı günler dileriz! 🙂


Kaynak: http://www.everydayhealth.com/columns/everyday-pets/ways-banish-bad-breath-pets/

Share this post