Minik Dostlarımızla Diyalog: Kedi Dilini Anlamak | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Minik Dostlarımızla Diyalog: Kedi Dilini Anlamak

Kedinizle farklı dilleri konuşsanız da ortak bir diliniz olduğunu farketmişsinizdir. İşte o, yalnızca ikinize ait olan, duyguları hareket ve seslerle anlatan aranızdaki isimsiz dil…

Peki kediler bakışlarıyla, ses tonlarıyla, kulaklarının pozisyonuyla gerçekten de anladığınız duyguları mı ifade ediyor? Hadi tüm bu işaretleri birlikte okuyalım, tatlı dostunuzun aklından geçenler nelermiş bir bakalım…

 

Çıkardığı Sesler: Kedinizin söyleyecek bir şeyleri var.

Miyav: Kedi dünyasında “miyav” en genel kullanımlı ve her amaca uygun olan bir kelime. Kediniz “Miyav” derken sizi karşılıyor olabilir (naber? nasılsın?), emir veriyor olabilir (kalk, otur, yaklaş…), sizi reddediyor olabilir (hele bana bir kere daha dokun!) ya da bir şey haber veriyor olabilir (fareni getirdim…). Bazılarınız, kedinizin evde kendi kendine boşluğa miyavladığını da duymuş olabilir.

Ciyaklamalar ve titrek sesler: Anne kedinin yavrusuna kendisini takip etmesini söylemesidir. Eğer kediniz size bu şekilde sesleniyorsa, sizden onu takip etmenizi bekliyordur. Genelde de yolun sonu mama kabına çıkacaktır. Birden çok kediniz varsa, birbirleriyle bu şekilde iletişim kurduklarını göreceksiniz.

Mırıldamalar: Genel olarak hoşnutluk belirtisidir. Kediler mutlu olduklarında mırlarlar hatta bunu yemek yerken de yaparlar. Ancak bazen, kediler hasta ya da endişeli olduklarında da mırlarlar ve mırıltılarını kendilerini rahatlatmak için kullanırlar. Tıpkı bir çocuğun parmağını emmesi gibi… <3

Hırlamak, tıslamak ve tükürmek: Kedilerin rahatsız, korkmuş, tedirgin olmuş ya da kızmış olduklarını ifade eder. Bu sesi çıkardığında minik dostunuzu kendi haline bırakın.

Uluduklarında ya da feryat ettiklerinde / Uzun, gürültülü miyavlar: Kedinizin stres altında olduğunu belirtir. Mesela dolaba sıkışmış ve acı içinde sizi bekliyor olabilirler. Bu sesi yapıyorsa kedinizi bulun. Ancak, kısırlaştırılmamış kedilerde bu ses genelde çiftleşme isteğini belirtir ve rahatsız edici olabilir. Eğer yaşlı bir kediniz varsa, bu sesler davranışsal bir bozukluk çektiğinin habercisi olabilir, demans gibi. Kediler kafaları karıştırdığında da böyle sesler çıkarabilir.

Takırdatmak, ağzını titretmek ya da ötmek: Kedinizin pencere kenarında oturmuş uçan kuşları izlerken çıkardığı seslerdir. Bazı uzmanlara göre bu abartılmış bir “ölüm ısırığı” yani doğadaki kedigillerin kuşu vs. yakaladıktan sonra boyunlarına son darbeyi vurmadan önce çıkardıkları sestir.

 

Beden Dili: Kediniz tüm vücuduyla sizinle konuşuyor.

Kediniz sizi onu sevmeden önce elinize yaklaşırken sırtını dikleştiriyor mu? Güzel! Bu onun sizinle kurduğu temastan hoşnut olduğunu gösterir. En ufak bir dokunuşunuzda büzüşüyor mu? Şimdilik sevmeyi bırakın; şu an hiç ilgisini çekmiyorsunuz.

Kedinizin gözlerine, kulaklarına, vücuduna ve kuyruğuna dikkat edin. Hepsi bir şey anlatır.

Kulaklar:

 • İleri doğru: Dikkatli, ilgisini vermiş ve mutlu.
 • Geriye doğru ya da yana yatık düz: Rahatsız olmuş, korkmuş ya da kızgın.
 • Fırdöndü: Odaklanmış ve her sesi dinliyor.

Gözler:

 • Dar Bebek Gözleri: Hücuma hazır bir şekilde saldırgan ama belki de memnun (kedi bu, belli mi olur? :D)
 • Büyük Göz Bebekleri: Gergin ya da itaatkar (eğer kısmen büyükse), savunma şeklinde saldırgan (kocamansa) ama yüksek ihtimalle oyun istiyor.

Kuyruk:

 • Dik kuyruk, düz tüyler: Dikkatli, inceleyici ve mutlu
 • Dikleşmiş tüyler: Kızgın ya da korkmuş
 • Aşağıda ya da bacaklarının arasında: Kendine güvensiz ve endişeli
 • Öne, arkaya sallamak: Heyecanlanmış, tahrik edilmiş. Kuyruk ne kadar hızlıysa, o kadar yoğun hissediyor bu duyguyu.
 • Dimdik ve titretiyor: Heyecanlı ve çok mutlu. Eğer kısırlaştırılmamışsa, bu kedinizin biraz eğlenceye hazır olduğunu gösteriyor 😉

Vücut:

 • Kalkık sırt ve dik tüyler: Korkmuş ya da kızgın
 • Kalkık sırt, düz tüyler: Sevmenize izin veriyor.
 • Sırt üstü yatmış, mırlıyor: Keyfi yerinde, rahat
 • Sırt üstü yatmış, tıslıyor: Kırgın ve saldırmaya hazır.

Sürtünmek

Kediniz çenesini ya da vücudunu size sürttüğünde; size sevgisini gösterir. Genelde böyle bilinir. Peki doğru mu? Kısmen, evet. Aslında yaptığı şey ise, bölgesini işaretlemek. Fark edeceksiniz ki, aynı zamanda sandalyeye, kapıya, oyuncaklara ve görebildiği her şeye de sürtünüyor. Herkese bu eşyaların, evet siz dahil, kendisine ait olduğunu söylüyor. Tabii ki, bunları sevgisinden yapıyor.

Meşhur Kedi Masajı

Bazen buna “hamur yoğurmak” da denir. Çünkü kediniz kendisine yumuşak bir alan hazırlamaya çalışıyor tıpkı karışımı doğru kıvama getirmek gibi. Bu bebeklik günlerinden kalma bir alışkanlık. Daha henüz minik bir bebekken, annesinden daha rahat süt emmek için yaptığı bir hareket. Kediniz bu hareketi gerçekten çok mutlu olduğunda yapıyor.

Flehmen Hareketi

Hiç fark ettiniz mi; kediniz bazen, mesela ayakkabınızı koklarken, kafasını kaldırıyor, azıcık ağzını açıyor, dudaklarını kıvırıyor ve gözlerini kısıyor? Orada ayakkabınızın kokusundan şikayet etmiyor, sadece daha fazla bilgi topluyor.

Kedinizin koku duyusu çok önemli çünkü kedinizde birçok hayvanda bulunmayan ekstra bir organ var; Jacobson. Bu organ, ağzının üstünde ön dişlerinin arkasında bulunuyor ve koku alma duyusuna bağlı olarak çalışıyor.

Kediniz hoşuna giden bir koku duyduğunda, ağzının açıyor ve bir nefes alıyor, böylelikle koku parçacıkları bir de Jacobson organından geçiyor. Bu kokunun daha keskinleşmesine ve o obje hakkında dostunuzun daha çok bilgi toplamasına yardımcı oluyor. Bu bilgiyle ne yaptığını tabii ki biz sıradan insan oğulları hiçbir zaman anlamayacağız.

 

Kedinizin Modunu Anlamak İstediğinizde

Kedinizin mutlu mu, mutsuz mu olduğunu anlamak istiyorsanız, bu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Hoşnut: Oturuyor ya da yatıyorsa, gözleri yarı kapalı, göz bebekleri küçülmüş, kuyruğu durgun, kulakları ileride ve mırlıyorsa; çok mutlu olan minik dostunuz, kendisine yumuşak bir yüzeyde yer edinecektir.

Oyuncu: Kulakları ileride, kuyruğu yukarıda, bıyıkları açık ve göz bebekleri kısmen genişlemişse; oyun onlar için av gibidir; kediniz sizi ya da bir oyuncağı takip edebilir sonra öne doğru eğilir ve poposunu havaya kaldırır. Poposunu ufak bir şekilde sağa sola sallar sonra da saldırır! Kediniz, avladığı şeyi yakalayacak, ısıracak, güreşecek ve patisiyle itecektir; işte şimdi benimsin, oyuncak!

Rahatsız olmuş ya da aşırı uyarılmış: Göz bebekleri genişlemiş, kulakları arkaya dönük, kuyruğu sallanıyor ya da dalgalanıyorsa; kediniz sizi uyarmak için hırlayabilir, sizi ısırabilir. Yoğun oyun anında fazla uyarılmaya sebep olabilir ve bu ısırılma ve tırmalamayla sonlanabilir.

Gergin ya da endişeli: Kulakları yanda ya da arkada, göz bebekleri genişlemiş, kuyruğu aşağıda ya da bacaklarının arasında; kediniz yere yakın bir şekilde sinsice yürüyebilir, saklanacak yer arayabilir. Yüzünü duvara dönerek dünyayı yok sayabilir.

Korkmuş ya da ürkmüş: Cadılar Bayramı kostümü şeklinde bir kedi düşünün; kulaklar arkada ya da düz, bıyıkları arkada, sırtı dik, kuyrukları kabarmış ve ya yere yakın ya da dümdüz. Kediniz tıslayabilir, hırlayabilir ya da tükürebilir.

Savunmada: Çömelmiş, kulakları düzleşmiş, bıyıkları arkada, kuyruğu bacaklarının arasında ya da vücuduna sarılmış ve göz bebekleri genişlemiş; yüksek sesle miyavlayabilir, tıslayabilir, hırlayabilir ya da tükürebilir.

Kızgın, agresif: Kulakları arkada, göz bebekleri küçülmüş ve kuyruğu yukarıda ya da aşağıda tüyleri kalmış bir şekilde ise, kediniz diğer kediye gözlerini dikecek ve hırlayıp tıslayacaktır ta ki diğer kedi çekilene kadar. Kediler aslında kavga etmek istemezler, daha çok sadece birbirlerine diklenmeyi severler ama yine de diğer kedi geri çekilmezse bu işin sonu kavga olacaktır.

Minik dostlarımız, tuhaf hareketleriyle bizi her ne kadar güldürüp eğlendirseler de; aslında bu hareketlerinin hepsinin altında bir anlam yatıyor. Hareketlerinin anlamlarını bilirsek, birlikte çok daha sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurabiliriz.

Patili, mutlu, sağlıklı ve bol iletişimli günler dileriz!

KAYNAK:

http://www.humanesociety.org/animals/cats/tips/cat_communication.html?referrer=https://www.google.com.tr/

Share this post