Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Evcil hayvanınıza en iyi yiyeceği seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. “Gerçek Sığır Eti” ve “Tamamen Doğal” gibi beslenme iddialarının ne anlama geldiğini gerçekten de biliyor muyuz?

Aslında evcil hayvan gıdalarındaki protein, hayvan artıklarından ve et işleme sırasında arta kalan malzemelerden yapılmış olabilir. Ya da pahalı bir köpek mamasında, protein olarak tavukayağı kullanılmış olabilir.

Evcil hayvan gıdalarının içeriği, devletin belirlediği esaslara göre hazırlanır. Amerikan Gıda Kontrol Memurları Derneği (AGKMD) gıda içeriğine, tanımlarına ve besin değerlerine uluslararası bir standart getirmiştir fakat örgütün hiçbir zorlama yetkisi yoktur. Yani AGKMD evcil hayvan gıdalarını düzenleyemez, ancak gıda etiketlerine bir standart getirebilir. Dolayısıyla hayvanınız için en sağlıklı besini arıyorsanız, gıda etiketlerini okuyup ne ifade ettiğini anlayabilmeniz gerekiyor.

Evcil Hayvan Gıdaları El Kitabı

Ne yazık ki evcil hayvan gıda etiketleri yanıltıcı olabilir. Ancak neyi aramanız gerektiğini bilmek, size yardımcı olacaktır:

Ad eşittir içerik: Evcil hayvan yiyecekleri, yüzde 95 oranında et içermiyorsa, “Köpekler için Sığır Eti” olarak adlandırılmaz. Ancak bir evcil hayvan gıdası, et türü olduğunu açıkça belli ediyorsa, bu gıdanın hayvanınız için güvenilir olduğu varsayılabilir.
• Köpeklere özel “Akşam Yemeği” nden sakının: Evcil hayvan gıdası üreticileri et kelimesini “akşam yemeği”, “atıştırmalık”, “ana yemek”, “nugget” ya da “mama” gibi terimlerle birleştirdiğinde, bu durum yüzde 95 kuralının bir istisnası olarak kabul edilir. Yani üreticiler bu kelimeleri kullandığında, yiyeceğin yüzde 25’i kadar az bir miktarında et kullanıyor olabilir.
• “Çeşni” ve “ile” terimlerinden sakının: Bir yiyecek üzerinde “Sığır Eti Çeşnili Köpek Gıdası” yazıyorsa, bu ürün yalnızca sığır eti tadında olabilir, ya da sığır etinin yan ürünlerinden oluşmuş olabilir. “Gerçek sığır eti ile” terimindeki “ile” eki ise, üreticiler için kilo başına “yalnızca %3 oranında et içermesi yeterlidir” anlamına gelmektedir.
• Abartılı terimlere aldırmayın: “Yüksek kalite”, “Gurme” ve hatta “ultra lüks” gibi terimler denetimden geçerek düzenlenemedikleri için, hiçbir şey ifade etmezler.
• “Doğal” ve “Organik” arasındaki farkı öğrenin: “Doğal” kelimesi resmi bir tanım değildir, dolayısıyla da gelişigüzel kullanılıyor olabilir. Ancak “Organik” kelimesi, sıkı bir yasal düzenlemeye sahiptir ve tarım standartlarına uygun bir içeriğe sahip olmayan hiçbir evcil hayvan gıdası üzerinde kullanılamaz.

Sağlıklı Evcil hayvan gıdası seçmede 4 ipucu:

• İçerikler listesini okuyun: Evcil hayvan gıdaları üzerindeki açıklayıcı isimler de yanıltıcı olabilir. Bu konuda AGKM Derneği, üreticilerden ürünlerindeki besin içeriklerini, ağırlığına göre sıralayarak listelemesini talep etmektedir. İçerik listesi, o ürünün gerçekte ne kadar sağlıklı olup olmadığını tayin etmenize yardımcı olur.
• Protein olarak et içeren kedi ve köpek maması tercih edin: Kedi ve köpekler etçildir ve onlara en iyi gelen şey de gerçek ettir. AGKM Derneği kedi ve köpek yiyeceklerinde et ürünleri olarak; inek, keçi veya koyun gibi hayvanlar kullanılması gerektiğini belirtmektedir.
• Kuru yerine sulu gıdaları alın: Teneke kutularda bulunan ya da paketlenmiş sulu evcil hayvan gıdaları, daha taze olma eğilimindedir, daha fazla protein içerir ve daha kalitelidir. Kuru gıdalara ise çoğunlukla tat vermek adına yağ enjekte edilmektedir. Bu gıdaları suyla ya da diğer sıvılarla karıştırmak da, evcil hayvanınızın sağlığına zararlı olabilecek bakterilerin üremesine neden olacaktır.
Hayvansal yan ürünlerden kaçının: Et içeren ürünler tümüyle güvenli olarak ele alınmamalıdır. Çünkü içinde hayvanların akciğerleri, dalak, kemik, kan, mide ve bağırsak gibi organları bulunabilir. Tavuk eti içeren ürünlerde ise tavukların boyun ve ayakları kullanılmış olabilir.

Evcil Hayvanınız Sağlığı için Tetikte Olun

Evcil hayvan gıdası üreticileri, etiketlerde çok fazla terim kullanmaktadırlar ve bu konuda çeşitli düzenlemeler olmasına rağmen bu gıdaların evcil hayvanları hasta ettiğine dair de birçok olay mevcuttur. Örneğin, 2007 yılının Mart ayında, içinde çok ünlü mama markalarının da bulunduğu 100 farklı evcil hayvan gıdasında gübre ve plastik gibi ürünlerin yapımında kullanılan ve Çin’den ABD’ye ithal edilmiş “melamin”e rastlanmıştır. Binlerce evcil hayvan hastalanmış ve yüzde 20’si de böbrek yetmezliğinden ölmüştür. Bu olay üzerine her iki ülkede de taraflara dava açılmıştır.

Evcil hayvan gıdaları üzerindeki terimlerin anlamlarını öğrenerek ve içerikler listesini dikkatlice okuyarak minik dostlarınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın ki onun sağlığından sorumlu olan kişi öncelikle sizsiniz…


Kaynak: http://www.everydayhealth.com/pet-health/healthy-pet-food-guide.aspx

Share this post