Köpekler rüyasında ne görür? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Köpekler rüyasında ne görür?

Eğer bir köpeğiniz varsa; eminiz ki, onu rüya görürken izlemişsinizdir. Gözleri seğirir, inlemeye başlar ve bazen bacakları havaya tekme atar ya da kuyruğu hızla sallanır. Peki o uyuklarken dünyasında neler oluyor? Bir sincabı mı kovalıyor yoksa evin altını üstüne mi getiriyor?

Bilim insanları köpeklerin de neredeyse bizim gibi rüya gördüğünden emin. Hatta, onlar da tıpkı bizim gibi uykuya daldıklarında günlerini yeniden yaşıyorlar.

Köpeklerin rüya gördüğünü nereden biliyoruz?

Bundan 15 sene önce, MIT araştırmacıları fareleri eğiterek, yemek için tekerlek döndürmelerini öğretmiştir. Bu süreçte, farelerin beyin hareketlerini gözlemleyip uykuda da izlemeye devam etmişlerdir. Koştuklarında nöronlar normal aktivitelerinden daha ayırt edici bir yol izlemişler ve hipokampüs denilen alanda yoğunlaşmışlardır, yani beynin hafıza bölümünde. Aynı yol, fareler REM uykusundayken de belirmiştir. Bu da araştırmacıların, farelerin uyurken labirentte koştuklarını rüyalarında gördüklerini düşündürtmüştür.

Araştırmayı yapan ve MIT’de hafıza alanında çalışan Matthew Wilson “Kimse şimdiye kadar bu konudan tam olarak emin değildi. Hayvanlar da acaba tıpkı bizler gibi yaşadıklarını yeniden rüyalarında görürler miydi? Bunun için uykularını izledik ve bu sayede farelerin de rüya gördüğünü ve gün içinde yaşadıkları olayları yeniden canlandırdıklarını anladık” diyor. Rüyalar, en yüksek bilinç dışı gerçekleşen hareketlerdir. Bu çalışma gösteriyor ki; onlar da tıpkı bizim gibi yaşadıkları olayları rüyalarında yeniden yaşayabiliyorlar.

Köpeklerin beyni, farelerin beyninden daha karmaşık olduğu için, buradan köpeklerin de rüya gördüğünü çıkartmak çok zor değil.

Irkın bir önemi var mı?

Psychology Today yazarı Stanley Coren köpeklerin bildikleri şeyler hakkında rüya gördüğünü belirtiyor. Coren köpeklerin uykudayken beyinlerini pasifleştiren bir araştırmadan bahsediyor ve böylelikle köpeklerin rüyalarındaki hareketleri uykudayken tekrarlamalarını engellediklerini anlatıyor.
Coren yazısında ırkların farklı farklı rüyalar görebileceklerini anlatıyor; “Örneğin bir Pointer oyun oynamaya başlayabilirken, bir Spaniel kuşları yakalayabilir ya da bir Doberman rüyasında başka bir köpekle kavga edebilir” diyor.

Rüya başladığında…

Bir köpek uyuduktan yaklaşık 20 dakika sonra REM’e geçiyor. Bu aşamada nefes yavaşlıyor ve düzensizleşiyor, sesler çıkarmaya ve hareket etmeye başlıyorlar. Hatta göz kapaklarının oynadığı bile gözlemlenebiliyor.

Göz kapaklarının oynamasının sebebi, köpeğin rüyayı gerçek hayattaymış gibi algılamasından kaynaklanıyor.

Bir sebepten ötürü, köpeğin büyüklüğü rüyayı da etkiliyor. Küçük ırklar daha sık ancak daha kısa süreli rüyalar görürken; büyük ırklar daha uzun ancak daha nadir rüya görüyorlar.

Köpeklerin tıpkı rüya gördükleri gibi kabus görme olasılıkları da var. Örneğin; onsuz yürüyüşe gitmeniz ya da ona ödül vermemeniz gibi… Hatta köpekler tıpkı insanlar gibi uyku problemleri de çekebiliyorlar. Örneğin, düzensiz uyku yani narkolepsi köpeklerde de görülebiliyor. Bazen gün ortasında aniden ve hızlıca uykuları gelebiliyor ve hemen uyuyabiliyorlar.

İnsanların en büyük problemi olan uykusuzluk ise, köpekler de çok nadir rastlanan bir durum. Köpeğinizin uykusuz olduğunu düşünüyorsanız ona bir fırsat verin, hemen köşesine çekilip uyuyacaktır.

Tatlı rüyalar, minik dostlarımız. Uyurken de çok sevimlisiniz!

Kaynak
http://www.mnn.com/family/pets/stories/what-do-dogs-dream-about

Share this post