Köpekler neden kokar? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Köpekler neden kokar?

Off işte yine o koku… Gözleriniz yavaşça minik dostunuza mı dönüyor? Peki minik dostunuz neden kokuyor ve ona hiç yakışmayan bu kokudan kurtulmak için neler yapmak gerekiyor?

Çoğu köpek dışarıda geçirdikleri zamanla doğru orantılı olarak kokar. Aslında bu durum güzel bir duşla kontrol altına alınabilir. Ancak eğer koku duşla da geçmiyorsa, o zaman bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Köpeğiniz dışarıda çok vakit geçiriyorsa, doğal olarak kirlenir. Tüylere yerleşen bakteriler kokuya sebep olur ve çoğu minik dostumuz temiz pis demeden her yüzeyde yuvarlanabildikleri için de aslında koku kaçınılmaz bir sondur.


Peki köpeğinizin kokusu ne zaman bir “sağlık sorunu” olur?

1. Cilt enfeksiyonu ve alerji: Minik dostunuzun tüylerini korumak için ürettiği yağ, bakteri depolayabilir. Alerjisi olan köpekler sıklıkla kaşınırlar ve ciltlerine zarar verebilirler ve bu bölgeler bakteri oluşumuna çok elverişlidir. Bakteri cilt ve tüy problemlerine, kokuya ve enfeksiyona sebep olur.
2. Göz akıntısı: Bazı köpeklerde çok fazla göz akıntısı olur ve bu sebeple gözlerinin çevresinde kahverengi çizgiler oluşur. Eğer bunlar düzenli olarak kontrol edilip temizlenmezse, bakteri üretir ve kokuya sebep olur. Göz akıntısı, konjoktivitin belirtisi olabilir ve ciddiye alınmalıdır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, mutlaka veterinerinize danışın.
3. Diş problemleri: Tıpkı insanlar gibi, köpekler de kötü nefese sahip olabilirler. Eğer diş temizliği düzenli olarak yapılmazsa, köpeğinizde plak, tartar ve çürük gibi sorunlar oluşacaktır. Eğer tedavi edilmezse, bu sorunlar ileride diş kaybına, iştahsızlığa ve ciddi enfeksiyona sebep olabilir.
4. Böbrek problemleri: Kötü nefes aynı zamanda böbrek problemlerinin de habercisi olabilir. Nefesi bir anda kötü kokmaya başladıysa veterinerinize danışın.
5. Kulak enfeksiyonu: Eğer minik dostunuzun koku problemi kulağından kaynaklanıyorsa, bu kulak enfeksiyonunun habercisi olabilir. Köpeklerde çoğu kulak enfeksiyonu, bakteriden ya da mantardan kaynaklanır. Bu sorunlar, dostunuzda kokuya, kızarıklığa ve akıntıya sebep olabilir.,

Kokuyla baş etmek için temizlik önemli!

Veterinere düzenli ziyaretlere ek olarak, olası problemlere karşı köpeğinizi temiz tutmak için işte yapmanız gerekenler:

1. Köpeğinizi düzenli olarak yıkayın. Haftada ya da 15 günde bir olmak üzere, minik dostunuza doğal içerikli bir şampuanla banyo yaptırmak koku problemini çözmenizde yardımcı olur. Ancak, gereğinden fazla banyo yaptırmak, minik dostunuzda yine kokuya, bakteriye, enfeksiyona, kaşıntıya ve kuru cilde sebep olabilir.
2. Dişlerini fırçalayın. Veterinerin önerdiği diş fırçası ve diş macunuyla her gün köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayın. Böylelikle nefesi daima ferah kalır.
3. Gözlerindeki akıntıyı temizleyin. Eğer köpeğinizin gözlerinde sıklıkla akıntı oluşuyorsa, alkolsüz mendillerle düzenli olarak temizleyin.
4. Kulaklarını temiz tutun. Köpeğinizi temizlerken ya da yıkarken, kulağına su kaçırmamaya özen gösterin. Onun yerine bir kulak çubuğu alın ve veterinerinizin önerdiği bir solüsyonla kulaklarını temizleyin.

Farklı cinslerin, farklı bakıma ihtiyaçları olabilir. Güzel bir koku için mutlaka veterinerinize danışın ve kokudan daima veterinerinize bahsedin. Böylelikle, sağlık sorunu temelli bir kokuyu önceden teşhis edip tedavi edebilecektir.

Pippet’in Önerisi: Bakteri oluşumuna karşı %100 doğal probiyotik

Pippet Köpek Ağız Bakım Spreyi’ni suyuna karıştırarak; evcil dostunuzun ağzında kötü kokuya sebep olan bakterileri kontrol altına alabililir, diş ve dişeti sağlığını koruyabilir, plak oluşumunu engeller ve sağlıklı/ferah bir nefes sağlayabilirsiniz.
Pippet Köpek Şampuanı ve Pippet Koku Giderici ve Tüy Bakım Spreyi’ni bir arada kullanarak, köpeğinizin cildinde/tüylerinde bulunan ve kötü koku oluşumuna sebep olan zararlı bakterileri kontrol altında alarak çoğalmasını engelleyebilir ve kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

Unutmayın! Dikkatli ve iyi bir bakımla minik dostunuz daima sağlıklı kalacaktır.


İçerik Kaynak:
http://www.everydayhealth.com/pet-health/what-causes-dogs-to-smell.aspx

Share this post