Köpekler kıskanır mı? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Köpekler kıskanır mı?

Psikolog Christine Harris, ailesini ve onların “border collie” cinsi 3 köpek yavrusunu ziyareti sırasında, köpeklerin ikisini severken, üçüncüsünün gelip lider konumuna geçtiğini ve diğerlerini uzaklaştırdığını fark etti. Tam da bu sıralarda Harris, insanların cinsel ve romantik kıskançlıklarını inceliyordu ve bu durumun ardından, “köpekler de kıskanabilir mi?” sorusuna cevap aramaya başladı.

Harris ve lisans öğrencisi arkadaşı Caroline Provoust bu soru üzerinde birlikte çalışmaya başladılar. Köpeği olan 36 evi ziyaret edip onlara 3 farklı senaryo uygulatıp, videoya aldılar.

Bir senaryoda köpekler sahiplerini, havlayan ve kuyruk sallayan oyuncak bir köpeği severken izlediler. Sahiplere, oyuncakları tıpkı gerçekmiş gibi sevip okşamaları söylendi. Bir diğer senaryoda ise, sahiplerin bu kez içi oyulmuş bir kabağa sevgi göstermeleri istendi. Üçüncü senaryoda ise, sahipler içlerinden geldiği gibi davranmışlardı. Harris bu deneyle ilgili olarak şunları dile getirdi; “Tam olarak nereye varacağımızdan emin değildik ve onların etkileşime mi girecek yoksa çılgına mı döneceklerini bilmiyorduk.” Ancak köpekleri kızdırarak onlarla çalışma fırsatı bulduktan sonra, sahiplerinin nadiren agresif olduğunu söyleyen küçük köpekleri iyileştirmeyi başarmışlardır.

Deney sonuçlarına göre, en çok kıskançlığı oyuncak köpekleri seven sahiplerini izleyen gerçek köpekler göstermiştir. “Wednesday in PLOS ONE” da yayınlanan bu çalışmanın ardından, köpek katılımcıların %78’inin, sahibinin kolunu oyuncağın üzerinden ittiği ya da onu hafifçe dürttüğü görülmüştür. Kabağı seven sahiplerin köpeklerinin ise, yalnızca %48’i bu şekilde davranmıştır. Bununla birlikte, köpeklerin %30’u ise, oyuncak köpekle birlikte yürüyüp, sahipleriyle oyuncağı ayırmaya çalışmıştır. Köpeklerin dörtte biri de, oyuncak köpeğe saldırmış ya da ısırmaya çalışmıştır. Harris “deney boyunca sahipleri oyuncakla ilgilenirken, köpeklerin etrafta gezindiğini, çok daha hareketli ve stresli göründüğünü” kaydetmiştir.

Kıskançlık genellikle, kültürel bir inanç yapısına sahip olduğundan, insanlara has bir duygu olarak kabul edilir. Bu durumun klasik örneği olan “arkadaşınızın, çekici yeni arkadaşı” arkasında birçok düşünce barındırır: Hem sizin hem de partnerinizin bu yeni arkadaşla ilişkinizi göz önünde bulundurmalı ve ardından da bu arkadaşlığın sizin için önemini belirlemelisiniz. Harris ve Provoust’un deneyinde de köpekler kıskançlık belirtileri gösteriyor olabilir, fakat gerçekten insanların yaptığı gibi, tüm bu analizleri yapabilecek kadar yetenekliler mi? Harris, köpeklerin tüm bunları yapabilecek kapasitede olmadığını düşünmektedir. Hazırladıkları raporda ise; sevdiğiniz herhangi birine ya da bir nesneye ilgi gösteriyor olmanıza tepki gösteren ve sizinle onun arasına girmeye çalışan köpeklerin bu davranışlarının, kıskançlığın “ilkel” bir versiyonu olabileceğini belirtmişlerdir. Köpeklerin büyük bir çoğunluğu kıskançlık belirtisi gösterse de, hepsi bu davranışı sergilememiştir. Harris bundan sonraki çalışmalarında, bu köpekler arasındaki farkı bulmayı hedeflemektedir.

Çalışmalar sırasında sahiplerinin dikkatini çekmeye çalışan oyuncakların sahte olduğunu fark edemeyen köpekler, muhtemelen çok zeki olmayanlardı. Ya da belki de, bu duruma tepkisiz kalan köpekler, sahte köpeğin gerçek bir rekabet içinde olmadığını fark edebilecek kadar zekilerdi. (Köpeklerin bu oyuncakların gerçek olduğunu düşünmesinin hedeflendiği tüm deneyler boyunca, köpeklerin %86’sının, oyuncak köpeklerin arkasını kokladığı raporlanmıştır.) Burada köpek-sahip ilişkisinin gücü de onların bu yabancıyı görmezden gelmelerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Köpeklerin ne düşündüğünü ve hissettiğini ne kadar çok öğrenmek istesek de, maalesef bu çalışmalar bize bu bilgileri vermez. Bilimsel açıdan şunu söyleyebiliriz ki, hayvanlar biz insanların kıskançlık davranışlarını örnek alarak davranırlar. Eğer onunla birlikteyken kendinizi mutlu hissediyorsanız unutmayın ki köpeğiniz de sizinle çok mutlu… Hem de çok.


Kaynak: Jane C. Hu / Seattle kökenli bir bilim yazarı. 2014  AAAS kitle iletişim üyesidir . 

http://www.slate.com/blogs/wild_things/2014/07/23/dog_jealousy_dog_toy_study_shows_dogs_possessive_of_owner_s_attention.html

 

Share this post