Köpeğinizi bu yemeklerden uzak tutun. | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Köpeğinizi bu yemeklerden uzak tutun.

Minik dostunuz için son derece zararlı yiyecekler olduğunu biliyor musunuz?
İşte köpeğinizin uzak durması gereken yiyecekler! Mutfağınızda görünür bir yere asmayı unutmayın, masum bakışlara dayanamayan misafirlerinizi uyarmayı da unutmayın ☺

Sizin seviyor olmanız, onun da yiyebileceği anlamına gelmiyor…

İnsanlar için tüketilmesi gayet uygun olan yiyecekler, köpekler hatta tüm hatta diğer hayvanlar için de zehirli olabilir ve sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Neden mi? Çünkü tüm hayvanların metabolizmaları bizimkinden çok farklıdır…

Elimizden geldiğince minik dostunuza zararlı olabilecek her yiyeceği sıraladık ancak yine de gözümüzden kaçırdıklarımız olabilir. O yüzden köpeğinize sizin yiyeceklerinizden verirken güvenli olduğundan kesinlikle emin olun. Yediği bir yiyecek hakkında şüpheniz varsa da, hemen veterinerinizi arayın.

Köpeğinizin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Alkol – Hali hazırda insan sağlığına da çok yararlı olmayan alkol, minik dostunuz için zehirli olabilir. Koordinasyonunu düşürür ve nefesini zayıflatır. Ufak bir ihtimal de olsa komaya girmesine hatta canını kaybetmesine bile sebep olabilir. Kesinlikle alkolden uzak tutun.

Elma Çekirdeği – İçinde barındırdığı doğal kimyasal Amigdlin köpekler için çok zararlıdır. Sindirildiğinde siyanüre dönüşür. Elma çekirdeği sadece çok fazla miktarda tüketildiğinde ve iyice çiğnendiğinde kanına karışır ve tehdit oluşturur. Ancak siz yine de güvende olmak için, köpeğinize elma yedirmeden önce iyice ayıklandığından emin olun.

Avokado – İçinde bulunan Persin minik dostunuzda ishale, kusmaya ve kalp bozukluklarına sebep olabilir.

Bebek Maması – Bebek maması tek başına çok büyük bir tehdit değil, sadece içinde soğan tozu bulunmadığından emin olun. Ayrıca bebek maması, köpeğinizin sağlığı ve diyeti için gerekli tüm besinleri içermediğinden olmasa da olur diyebileceğimiz besinler arasında.

Pişmiş Kemikler – Kemikler söz konusu olduğunda, pişirilmiş olanlar köpeğiniz tarafından çiğnendiğinde hızlıca dağılacağından tehlike oluşturabilirler. Çiğ kemik ise, hem besin değerleri açısından hem de dişleri açısından minik dostunuz çok daha uygundur.

Şekerlemeler ve Sakız – İçerdikleri şeker dışında, aynı zamanda Xylitol içeren bu gıdalar, köpeğinizde fazla insülin salınımına, böbrek iflasına ve çok daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Kedi Maması – Kedi mamasının içindeki protein ve yağlar kediler için üretilmiştir. Bu yağ ve protein köpekler için çok yüksek seviyede olduğu için sağlıklarını olumsuz etkiler…

ÇİKOLATA!- Bunu büyük ihtimalle daha önce duymuşsunuzdur ama biz yine de söyleyelim; çikolatadan kesinlikle uzak durmalısınız. Sadece kafeinden dolayı değil, içerdiği diğer besin öğeleri sebebiyle de köpeğinize ciddi zarar verebilir. Kusmaya, ishale, kalp rahatsızlıklarına ve sinir sistemi bozukluklarına sebep olabilir.

Turunçgilleri İçeren Yağlar – Kusmaya sebep olabilir.

Mısır Koçanı ve Mısır – Bu besin, köpeğinizin sindirim sistemini tıkayacaktır. Sindirilen mısır ve koçan, minik sindirim sistemini bloke edebilir ve cerrahi müdahale gerektirecek sonuçlar doğurabilir.

Yağlı Etler – Pankreasında sorunlara sebep olabilir.

Balık – Öncelikle dikkat etmeniz gereken iki balık türü; somon ve alabalık. Çiğ somon, eğer balıkta parazit varsa, köpeğiniz için ölümcül olabilir. Parazit kendi başına tehlike oluşturmasa da, içindeki bir bakteriden dolayı zararlı hale gelir ve eğer tedavi edilmezse, geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Ama erken teşhis edildiğinde tedavinin etkili olma şansı yükselir. Pişmiş somon, içindeki bakteri öleceği için tehlike oluşturmaz.

Üzüm ve Kuru Üzüm – Bu çoğu köpek sahibinin dikkat etmediği bir konu. Üzümlerin içinde köpekler için karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olacak toksinler bulunur. Minik dostlarımızın sağlığı için, onları üzüm ve çeşitlerinden uzak tutmakta fayda var.

Şerbetçiotu – Birada bulunan bu madde, köpeğiniz için çok zararlıdır. Şerbetçiotunun minik dostunuz tarafından tüketilmesi, onda kalp ritminin hızlanmasına, ateşe, nöbete hatta ölüme sebep olabilir.

İnsan Vitaminleri – Bazı insan vitaminlerinin kullanımında sorun yoktur. Bunları seçerken dikkat etmeniz gereken şey; içindeki maddelerin veterinerinizin verdiği vitaminlerle eş değer olması (insan vitaminleri, köpekler için üretilenlere göre daha ucuzlar). İçinde demir olmadığına dikkat edin – demir sindirim sistemine zarar verebilir ve böbrek ve karaciğer için çok tehlikeli olabilir.

Karaciğer – Küçük miktarlarda olduğunda, karaciğer oldukça yararlıdır. Ancak karaciğer yüksek değerde A vitamini içerdiğinden, fazlası köpeğinizin kasları ve kemikleri için zararlı olacaktır.

Macadamia Fındığı – Bu fındıklar, içerdikleri bir toksin sebebiyle köpeğinizin sindirim, sinir ve kas sistemlerinde problemlere yol açabilir ve nefesinde zorlanmalara sebep olabilir. Ayrıca bacaklarında şişme de yapabilir.

Süt ve Süt Ürünleri – Her ne kadar küçük miktarlarda verildiğinde herhangi bir zarar vermeseler de, mide ve sindirim sorunlarına sebep olabilir. Neden mi? Çünkü köpeklerde laktoz intoleransı vardır ve bünyelerinde laktozu sindirecek yeterli enzim yoktur. Eğer illa süt ürünü vermeniz gerekiyorsa, laktozsuz olanları tercih edin.

Mantarlar – Yanlış mantarlar hem size hem de dostunuzu zehirleyebilir. Dikkatli olun!

SOĞAN ve FRENK SOĞANI! – Hangi şekilde olurlarsa olsun (kuru, pişirilmiş, ham, pudra, diğer yemeklerin içinde) soğan köpeğinize verebileceğiniz en kötü yemektir. Soğan köpekler için zehirlidir ve aynısı kediler için de geçerlidir. İçinde kansızlığa ve kırmızı kan hücrelerine zarara yol açacak maddeler vardır.

Hurma, şeftali ve erikler – Hem çekirdeklerinin yutulmasıyla beraber boğulma tehlikesi yaratacağından hem de içindeki birtakım maddeler sebebiyle bu meyveler de, minik dostunuzun yasak listesinde bulunuyorlar. Özellikle, çekirdeğin içindeki arsenik onlar için çok büyük bir tehlike oluşturur. Yanlışlıkla tüketildiğinde, köpeğinizde ciddi mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Domates Yaprakları – İçlerindeki oksalat isimli madde minik dostunuzun sindirim, sinir ve boşaltım sistemlerinde sorunlara yol açabilir.

Çiğ Balık – Fazla çiğ balık tüketimi, B vitamini yetersizliğine sebep olabilir. Bu tarz durumlarda iştah kaybı ve nöbet gibi durumlar yaşanması olası olabilir.

Tuz – Fazla tüketimi elektrolit seviyesinde dengesizliğe, susuzluğa ve ishale sebep olabilir.

Biber Özü İçeren Baharatlar – Karabiberde ve diğer biberlerde bulunan bu öz, bütün memeli hayvanlar için rahatsız edici bir maddedir.

İp – Kendisi tabii ki bir yemek değil ancak herhangi bir yemeğin üzerinde unutulan ip parçası, köpeğinizin sindirim sistemine takılabilir ve sorun yaratabilir.

Şeker – Köpeğinize yemek vermeden önce içindekileri iyice kontrol edin. Mesela mısır şurubu bu ara her yiyeceğin içinde bulunuyor. Fazla şeker minik dostunuzda kiloya, diş problemlerine ve şeker hastalığına sebep olabilir.

Tütün – Hem insanlar hem de köpekler için bir başka zararlı madde olan tütünün içerdiği nikotin, özellikle minik dostunuz için çok zararlıdır. Nikotin minik dostunuzda, bağışıklık ve sinir sistemi bozukluklarına, kalp ritminin artmasına, bayılmaya sebep olup hayatı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır.

Xylitol – Şeker tadında olan bu tatlandırıcı, sakız, şekerleme, unlu mamüller ve diğer şeker içeren yiyeceklerde bulunur. Xylitol insanlar için herhangi bir zarar teşkil etmese de, köpekler için oldukça tehlikelidir. Ufak bir miktarı bile düşük kan şekerine, nöbete ve karaciğer iflasına sebep olabilir.

Maya (tek başına ya da hamurda) – Tıpkı ekmeğin kabarmasına sebep olduğu gibi, minik dostunuzda da karın şişkinliğine sebep olacaktır. Köpeğinizin hiç maya tüketmediğinden emin olun. Maya, köpeğinizde sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarına sebep olabilir.

Beslerken bunlara da dikkat edin!

Eski yiyecekler – Zamanı geçmiş yemeklerin içindeki bakteriler ve toksinler köpeğinizin sağlığına zarar verir. Onları köpekler için üretilmiş en taze ve en iyi yemeklerle besleyin!

Artık Yemekler – Biliyoruz ki, minik dostunuzu masada kalmış yiyeceklerden uzak tutmak çok zor ama siz yine de gözünüzü ondan ayırmayın ve bunu yapmasını engelleyin. Çünkü, sürekli bu şekilde beslenen köpeğiniz hiçbir zaman düzenli bir beslenmeye sahip olamayacaktır. Bunun sonucunda da, kilo alacak, yağlanacak ve kemikleri güçsüzleşecektir.

Yiyeceklerin içindekilere dikkat edin – Minik dostunuza bir yiyecek vermeden önce mutlaka içindekileri okuyun. Yukarıdaki listeden herhangi birini içeren yiyecek, dostunuz için iyi olmayacaktır.

Atıştırmalıklar – Cipsler, sarımsak ve soğan tozu içerebilir. Kurabiyelerde kara üzüm, çikolata ve fındık gibi maddeler bulunabilir. Demek istediğimiz, bizim zevkle tükettiğimiz atıştırmalıklar minik dostumuz için çok zararlı olabilir.

Bir şeyden şüphelendiğinizde, veterinerinize danışın.

Eğer köpeğiniz tuhaf davranıyorsa ya da güçsüzlük, halsizlik, kusma ya da ishal gibi birkaç belirti gösteriyorsa; yukarıdaki gıdalardan birini tüketmiş olması muhtemel. Bu durumda zaman kaybetmeden veterinerinize danışın.

Köpeğinizin sağlıklı beslendiğinden emin olun
Size büyük ihtimalle bunu hatırlatmamıza gerek yok ancak inik dostunuz da tıpkı insanlar gibi büyük bir özen ve dikkatle bakılmaya ihtiyacı var. Veterinerinize beslenmesi konusunda danışın ve özellikle cinsine ve yaşına göre veterinerinizden tavsiye alın.

Köpekler için güvenli olan yiyecekler de var 🙂

Severek yediğimiz birçok besini, köpeğiniz de rahatlıkla tüketebilir. Ancak, bu yiyeceklerin bile belli miktarlarda verilmesi gerekir.
İşte yan etkilerinden korkmadan köpeğinize verebileceğiniz gıdalar!

Sarımsak – Sarımsak köpeğinizin için zararlı değil; hatta yararlı bile denilebilir. Ancak, az miktarda olmasına dikkat edin.

Yağsız et – Etin yağsız ve kemiksiz olduğundan emin olun. Eğer hindi ya da tavuk verecekseniz, derisini iyice çıkarttığınıza emin olun çünkü deri, büyük bir yağ kaynağıdır. Yağsız et, tavuk ve hindi, köpeğiniz için önemli bir protein deposudur ve köpeğiniz bunları yemekten oldukça zevk alacaktır. Pişmiş ya da haşlanmış olsun, yağsız et minik dostunuz için çok iyi bir beslenme ve protein kaynağıdır.

Yumurta – Buradaki en net problem, Salmonella bakterisi olsa da; çiğ tüketilen yumurtayı köpeğinizin diyetine eklemenizde hiçbir sakınca yok. Yumurtanın beyaz kısmı Avidin isimli enzimi içerir ve bu enzim B vitamininin (Biotin) emilmesine yardımcı olur. Sarı kısım ise fazlasıyla Biotin içerir. Böylelikle birbirlerini beslerler. Pişmiş ya da çiğ, yarım ya da tam, her ne şekilde olursa olsun, yumurta minik dostunuz için çok iyi bir protein kaynağıdır ve bolca vitamin içerir.

Meyveler – Yukarıda belirtilen meyveler haricinde, köpekler rahatlıkla muz, elma dilimleri, çilek, böğürtlen ve karpuz tüketebilirler. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, çekirdekler. İçlerindeki arsenik, dostunuz için çok tehlikeli olabilir. Onun dışında meyveler, dostunuzu zinde tutar ve sıcak bir yaz gününde serinlemelerine yardımcı olur.

Sebzeler – Havuç, bezelye, salatalık ve kabak dilimleri köpeğiniz için çok iyi birer atıştırmalıktır. Eğer minik dostunuzun hafiften kilo vermesini istiyorsanız, havuç bunun için iyi bir tercih olacaktır. Sebzeler, tıpkı insanlar için olduğu gibi, köpekler için de sağlıklı bir yiyecektir ve formlarını korumalarına yardımcı olur. Ancak, konserve sebze ve turşu gibi yiyeceklerden uzak durun çünkü onlar çok fazla tuz içerir ve bu minik dostunuz için iyi değildir.

Fırın Patates – Minik dostunuzu sade fırınlanmış patatesle besleyebilirsiniz ancak patates kesinlikle sade olmalı ve bunu çok sık yapmamanızı tavsiye ederiz. Birkaç dilim fırın patates dostunuz için arada güzel bir beslenme olacaktır.

Beyaz Pirinç ve Makarna – Haşlanmış makarna ve pirinç, dostlarımızın mide sorunlarını çözmek için sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Genelde haşlanmış tavuk ve pirinç, onun rahatsız midesini sakinleştirecektir ve iştahını geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

Her ne kadar, burada anlatılan besinler minik dostunuz için sorunsuz olsa da; siz yine de her adımınızı veterinerinizle paylaşın. Dostunuza özel bir beslenme programınızın olması, onun sağlığını koruması açısından faydalı olacaktır.

Biliyoruz, o gözlerini dikmiş sizin yemeğinize bakarken dayanamıyorsunuz ama onu bu yiyeceklerden uzak tutmanız, sağlığı için en doğrusu olacaktır.

Afiyet olsun 🙂

Patili, mutlu, sağlıklı haftalar dileriz!

Kaynak:

What Foods Are Toxic for Dogs

Share this post