Köpeğinize banyoyu sevdirmek.. | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Köpeğinize banyoyu sevdirmek..

Köpeğiniz sadece sizi memnun etmek ister. Ancak bu da iki taraflıdır. Sizden de onun hoşuna gidecek şeyler yapmanızı isteyecektir. Banyo, doğru bir başlangıç yapıldığı takdirde köpeğinizi memnun edecek aktivitelerden biridir.

Köpeklere banyo alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazandırılmalı ve banyonun zevkli bir olay olduğu köpeğe hissettirilmelidir. Yavru köpeğinizi sık yıkamak hastalanmasına sebep olabileceği için sadece ihtiyaç halinde yıkamalısınız.
Aşıları tamamlanmadan önce yavru köpeğinizi yıkamayınız.
Köpeğinizi banyo küvetine alırken, en sevdiği oyuncakları kullanarak, eğlenceli ve sevgi dolu sesinizle onu teşvik edip tedirgin olmasını engellemelisiniz.
Köpeğinizi ıslatmadan önce suyun sıcaklığını kontrol etmelisiniz, çok sıcak ya da soğuk olmamalıdır.
Köpekler için üretilmiş şampuanlar kullanmalı, kulaklarına ve gözlerine su kaçmamasına çok dikkat ediniz.
Köpeğini yüksek sesle ya da kızgın ses tonu ile uyarmamalı, eğlenceli ve sevgi dolu sözlerle rahat olmasını sağlamalısınız.
Köpeğinizin tedirgin olduğunu hissederseniz banyoyu uzun tutmamaya özen gösteriniz.
Ilık ve sıcak aylarda köpeğinizi havlu ile iyice kurulamanız yeterli olacaktır, soğuk aylarda ise kurutma makinesi ile tüylerinin tamamen kurutmalısınız.

Köpeğiniz bir şekilde banyo yapmaktan hoşlanmıyor ya da tedirgin oluyorsa önce nedenini anlamaya çalışın, sonrasında çeşitli ödüller, sevdiği oyuncaklar ve neşeli-teşvik edici sözlerle onu yavaş yavaş alıştırmaya çalışın. Veteriner hekiminizden ya da uzman bir köpek eğitmeninden destek alabilirsiniz.

Share this post