Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?

Köpeği olan herkes bir zaman sonra, hem köpeğinin yüz ifadesinden ne istediğini anlar hem de mimik kullanarak köpeğinin kendisini anlamasını bekler…

Bizim için köpeklerin duygularını anlamak kolay olabilir. Peki acaba onlar da bizim duygularımızı anlayabiliyor mu?

Yapılan bir araştırmada; 17 köpeğe, birinde mutlu/oyun sever diğerinde öfkeli/saldırgan iki farklı ifadeye sahip insan ve köpek resimleri büyük ekrana yansıtılarak gösterilmi. Köpeklere bir de fotoğraftaki duyguyu tanımlayan insan sesi ya da köpek havlaması eş zamanlı olarak dinletilmiş.

Araştırma sonucunda, köpeklerin duydukları ses ile özdeşleşen fotoğrafa, çok daha uzun süre baktıkları gözlenmiş. Örneğin duyduğu ses mutlu bir insan sesi ise, uzunca bir süre mutlu fotoğrafa baktığı, sinirli bir havlama sesi ise de, sinirli köpek fotoğrafına çok daha uzun süre baktığı kaydedilmiş. Buradan yola çıkarak ortaya çıkan sonuş köpeklerin duyguları hissedebildiği olmuş.

Bu çalışmalar ayrıca, köpeklerin 2 farklı duyusal bilgiyi, hem insan hem de köpeklerdeki sezgisel duyu ile birleştirebilme yeteneğine sahip olduklarını gösteriyor. Yani duyguları sınıflandırabiliyor fakat bu duygular insan duyguları kadar çeşitlilik göstermiyor. Bu bilişsel yeteneğin şimdiye kadar yalnızca insanlarda olduğu zannedilmekteydi. Oysa köpeklerin insan duygularını tanımlayabilme yeteneklerinin olup olmadığı her zaman tartışmalı bir konu oldu.

Birkaç yıl önce yapılan ilk çalışmalarda ise insan ve primat olmayan hayvan türlerinin beyin fonksiyonları kıyaslanmış. Araştırmacılar en iyi dostlarımızın beyinlerinde de tıpkı bizim gibi, özel alanlar olduğunu belirtmiş. Bulgular, insanlar ve köpek dostları arasında eşsiz bir ittifak olduğunu açık bir perspektifle sunmakta. Dahası bu durum, insan-köpek ilişkilerini asırlar boyunca çok daha sağlam hale getiren nöral ve davranışsal araştırmalara da ışık tuttu.

Köpekler de insanlar gibi çevreden aldıkları bilgileri aynı yöntemle algılar. Yalnızca duyuları küçük bir çocuğunki gibi çalışır. Mutluluk, korku, öfke gibi temel duyguları gelişmiştir. Fakat Gurur ve utanç gibi sebep-sonuca bağlı karmaşık duyguları ise yaşayamazlar ve anlamazlar.

Alıntı: http://www.mnn.com
MARY JO DILONARDO
18 Ocak 2016, 9:50.

Share this post