Kedinizin eğlenerek yapacağı 10 egzersiz | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kedinizin eğlenerek yapacağı 10 egzersiz

Kediler için egzersiz de nereden çıktı diye düşünebilirsiniz ancak tıpkı bizler ve köpekler gibi kedi dostlarımızın da sağlıklı kalmaları için hareket etmeleri şart. Uzman veteriner kolay egzersizlerle kedinizi formda tutma yollarını belirlemişler. Veterinerler, bu egzersizleri çok önemsiyorlar ve bebekliklerinden yaşlılıklarına kadar kedi dostlarımızın da hareket halinde olmaları gerektiğini söylüyorlar.

Biz de, sizler için dostlarımızı aktif tutacak stratejileri listeledik:
1. Bir egzersiz partneri olsun: Kediler, köpekler gibi her istediğiniz an sizinle oyun oynamayacakları için; Rocky Mountain Holistic Veterinary Medical Association başkanı Jean Holve, bu durum için çok basit bir çözümle geliyor: İki kediniz olsun. “İyi anlaşan iki kedi güreşerek ve birbirlerini kovalayarak bolca egzersiz yapacaklardır. Benim iki adet 8 yaşında kedim var ve hala yavruluk günlerindeki gibi oyun oynuyorlar” diyor Jean Holve ve ekliyor “İki kediyi de aynı anda sahiplenmeniz birbirlerine alışmaları açısından çok daha rahat olacaktır”.

2. Kedi kulesini deneyin: Birkaç kademeli kedi kuleleri hem internette hem de pet shop’larda satılıyor. Hemen bir tane edinin, böylelikle kediniz için tırmanıp ineceği ve bolca hareket edeceği bir platform daha edinmiş olursunuz ve ona yeni bir egzersiz alanı sağlarsınız. Ayrıca kulenin belli yerlerine ödüller yerleştirerek kedinizi oynamaya daha rahat teşvik edebilirsiniz.

3. Etrafta birçok oyuncak tutun: Kediler köpeklere göre daha az paylaşımcı olduklarından, kedi egzersizi için en iyi strateji onlara birden fazla oyuncak opsiyonu sunmanız. Bunların çok pahalı oyuncaklar olmasına da gerek yok. Evde bulunan objeleri kediler için oyuncak olarak kullanabilir ve onlarla egzersiz yapmalarını sağlayabilirsiniz.

4. Bir hokey pisti yaratın: Egzersizi daha eğlenceli ve interaktif hale getirmek isterseniz; küvetinize ya da karton bir koliye bir top atın, böylece onun için hızlıca bir hokey pisti yaratmış olacaksınız. Sadece topu atın ve onu izleyin. Hem siz bolca kahkaha atacaksınız hem de kediniz güzel bir egzersiz yapmış olacak.

5. Lazerle eğlenin: Eğlenceden bahsetmişken, biraz daha kahkahaya yer açacak ve kedinizi çalıştıracak diğer bir egzersiz de tabii ki lazerler. Fakat uzmanlar uyarıyor; “Lazerler gerçekten çok eğlenceli oyuncaklar ancak lazer oyununu en sonunda kedinizin sinirlilik ve hayal kırıklığı yaşamaması için somut bir oyuncağı yakalatarak bitirmelisiniz.”

6. Kedinize bir sopa alın: Lazerden sonra bir o kadar eğlenceli olan başka bir oyuncak da sopalar. Hele ucuna da; fare, tüy ya da benzeri bir şey bağlarsanız oynamaya doyamazsınız. Bu oyun hem eğlenceli bir egzersiz hem de iyi bir avcı olan kediniz için çok tatmin edici olacaktır. Hareketi arttırmak için sopayı koltuklardan ya da kedinizin kulesinden sarkıtabilirsiniz. Böylelikle daha yoğun hareketleri olan bir oyun yaratırsınız.

7. Kedi otunu akıllıca kullanın: Kedi otu, dostunuzu egzersize teşvik etmek için iyi bir yöntem ama bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Uygun zamanlarda kullanmaya dikkat edin. Unutmayın ki, kediniz kedi otuna herhangi bir tepki göstermeyebilir ve tepki verenlerden bazıları da agresifleşeceklerdir. Ayrıca, stres yaşayacağı bir olaydan önce vermemeye çok dikkat edin. Veterinere ziyaret gibi… Veterineriniz size minnettar olacaktır.

8. Kedinizi ödüllerle ayartın: Kedilerin daima ödüllere tepki vereceğinden emin olabilirsiniz. Bu sebeple, evin belli yerlerine kedinizi heyecanlandırmak için bu yöntemi kullanabilir ve onu harekete geçirebilirsiniz. Bulmaca şeklindeki oyuncaklardan edinip ödülleri onun için saklayabilirsiniz.

9. Kedinizi denetim halinde bir koşu bandına çıkarın: Şaka yapmıyoruz. Kediler belli bir eğitimden geçtikten sonra, koşu bandında yürümeyi öğrenebilirler. Uzmanlar onu daha yavruyken bu sisteme alıştırmak gerektiğini söylüyor. Bir oyuncakla kolaylıkla onlara bu egzersizi öğretebilirsiniz. Tabii ki bunu denetim halinde yapmanız gerekiyor ki herhangi bir sakarlık yapmasınlar.

10. Dışarı çıkın: Son olarak da, doğru egzersiz ve ekipmanla kediniz de tıpkı köpekler gibi tasmayla sizinle beraber yürüyüş yapabilir. Yürüyüş kediniz için çok yararlı olacaktır. Tasmanın tam oturduğuna ve kedinizin kaçamayacağına emin olun. Her ne kadar küçük yaşlarda da başlasanız, bu sure sabır ve azim gerektirecektir.

Bu birbirinden eğlenceli ve yararlı yöntemlerle, hem kediniz daha sağlıklı olacak hem de beraber çok güzel vakit geçireceksiniz.

___

Kaynak: http://www.everydayhealth.com/pet-health/ten-cat-exercises.aspx

Share this post