Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır?

Hem kedi hem de köpek sahiplenmek istiyorsunuz ancak sonuçlarından mı korkuyorsunuz? Ya anlaşamazlarsa, ya durmadan kavga ederlerse? Ee ne de olsa, onların yıllar yılı süren düşmanlığı için bir deyimimiz bile var; “kedi köpek gibi kavga etmek”. Peki gerçekten de kedilerle köpekler düşman mıdır? Yoksa bu da süregelen ve yanlış bilinen bir efsane midir?

Bilinenin aksine, kediler ve köpekler bir arada yaşayabilirler, eğer aşağıda verilen ipuçlarına dikkat ederseniz 😉

Köpek dostunuzun ortamına bir kedi sokmak isterseniz ya da kedi dostunuzun yanında bir de köpek dostunuz olsun isterseniz, emin olun ki kediler ve köpekler barış içinde yaşayabilirler. Peki bunun sırrı nedir? yapmanız gereken sadece bu değişimin gerçekleşmesi için gerekli rahat ortamı sağlamak.

Dünyanın en büyük havan kurtarma ve sahiplendirme organizyonu olan North Shore Animal League America’nın baş antrenörü ve davranış danışmanı Isabella Humel, kedilerle köpeklerin düşmanlığını bir “hayvan efsanesi” olarak tanımlıyor ve ekliyor “Kedilerle köpekler beraber çok mutlu yaşayabilirler”.

Hatta, Amerika’da milyonlarca kişi hem kedi hem de köpek sahibi. Gallup adlı araştırma şirketinin yaptığı bir ankete göre; Amerika’da ailelerin %59’u ya köpek ya da kedi sahibiyken, %16’sı da hem köpek hem de kedi sahibiler.

İşte evde barışı sağlamanız için kesinlikle yapmanız gereken 5 şey;

1. Kediyi güvende tutun. Evinizde köpeğiniz ulaşamayacağı ve sadece kedinize ait olacak güvenli bir bölge belirleyin. Bu bölgede bir tarafa kedinin yemeğini, suyunu, yatağını; diğer tarafa da kumunu yerleştirin. Yalnız kedinize yetecek kadar genişlikte olması ve köpeğinizi uzak tutacak bir kapının ya da benzeri bir ayırıcının varlığı şart.

2. Köpeğinizi kontrol altında tutun. Köpeğinizi ona bağırmadan, kovalamadan, kızmadan kontrol edebilmeniz çok önemli. Evdeyken de köpeğinizin tasmasına uzun ince bir ip takmanızı öneriyor. Böylelikle, istediğiniz zaman ona hemen ulaşabileceksiniz. İnce ip daha hafif olduğu için köpeğiniz kendisini hiçbir şekilde tutsak hissetmeyecek, özgürlüğü elinden gitmeyecek ve siz rahatlıkla herhangi bir durumda köpeğinize müdahale edebileceksiniz. Köpeğin ipi çiğnemesini engellemek için de, tadı kötü olan bir ağız yıkama suyuna ipi banın. Hayvanlar birbirine alıştıkça, giderek ipi uzatın. Bir yerden sonra da tamamen çıkarabilirsiniz.

3. Henüz daha yavruyken sahiplenin. Mümkünse, henüz daha yavruyken tanıştırmaya çalışın. Bebeklik dönemi şekillendirici bir dönemdir. Çoğu hayvan bebekken meraklı, açık ve daha esnektir.

4. Cinslerinin özelliklerini iyi bilin. Köpeğinizin cinsinin karakteristik özellikleri hakkında bir araştırma yapmanız iyi olacaktır. Örneğin, tazılar, retrieverlar ve spanieller sosyal hayvanlardır ve diğer köpeklerle iletişim kurabilirler. Bunun yanında, terrierler daha bağımsızlardır ve köpeklerdense insanlarla iletişim kurmayı tercih ederler. Sibirya kurtlarının doğal bir av güdüsü vardır ve kedilerle çok iyi anlaşamazlar.

5. Onların ilişkilerine karışmayın. Hayvan sahiplerinin yaptığı en büyük yanlış; onları kendi doğal yollarıyla tanışmaya çalışırken müdahale etmektir. Hayvanlardan biri hırlar ya da tıslarsa, bu savunmaya geçtiklerini gösteren doğal bir tepkidir. Eğer müdahale ederseniz ve kızarsanız, bunu tehdit olarak algılayacaklar daha da fazla tıslamaya ve hırlamaya başlayacaklardır.

Eğer bir hayvan daha sahiplenmeyi düşünürseniz, kararınızdan önce motivasyonunuzdan emin olun. Evdeki dostunuz, başka bir hayvan istiyor mu? Yeni gelecek hayvanın hayatınızda nasıl bir yeri olacak? Unutmayın, bu kararınız önünüzdeki 14-25 yılı etkileyecek. Karar alırken ailenizin tüm bireylerini düşünün, evdeki diğer dostunuzu da tabii ☺

___

Kaynak: http://www.everydayhealth.com/pet-health/dog-vs-cat-are-they-really-rivals.aspx

Share this post