Kediler ve Şaşırtan Zekaları | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kediler ve Şaşırtan Zekaları

Bazen kedinizin gizlice dünyayı ele geçirmeyi planladığını düşünüyor musunuz?
Aslında sanılanın aksine kedi dostlarımız düşündüğümüzden daha akıllı olabilirler. Hatta fizik ödevlerine yardım bile edebilirler?!Kyoto Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre; kediler yer çekimi gibi bazı basit fizik kurallarını anlayabiliyorlar. Daima dört ayak üzerine düşen minik dostlarımızı göz önünde bulundurduğumuzda bu hiç şaşırtıcı olmayabilir.

Araştırma temel olarak kedilerin davranışsal özelliklerini ele alıyor ve kedilerin belli bir yüzey altında kalan ve görünmeyen objelerin varlığını anlayıp anlamadıklarını araştırıyor. Kediler sadece doğru çıkarımları yapmakla kalmayıp aynı zamanda deney için yapılan oyunların tuzağına da düşmüyorlar. Sizce de gerçekten zekiler mi yoksa bunlar hep içgüdüsel mi?

Birkaç örneğe daha bakıp, zekaları hakkında öyle karar verelim!

Kedi beyninde düşünme ve karar alma bölgesi olan beyin kabuğu (korteksleri), oransal olarak köpeklerden daha büyüktür. Kedilerin beyin kabuğunda yaklaşık 300 milyon sinir hücresi varken köpeklerde bu sayı 160 milyon kadardır.
• Kedilerin yemeklerini nereye sakladıklarını nasıl hatırladıklarını anlamak için yapılan bir deneyde kedilerin kısa dönem hafızasının 16 saatten fazla olduğu ortaya çıkmıştır.Kedilerin uzun dönem hafızaları çok iyi olmasa da insanlar ve mekanları hatırlama konusunda iyidir. Bunun uzun dönem hafızayı depolama bölgesi de olan beyin zarının kedilerde daha karmaşık olmasıyla ilgili olabileceği düşünülüyor.
• Bir arada yaşayan kediler,sosyal hiyarerşiye uygun davranışlar sergilerler.
Yani kendilerince alt-üst ilişkileri, bireysel görev ve öncelikleri vardır.
• Yavru kediler avlanmayı, yemeyi, yalanmayı vb. davranışları annesini izleyerek öğrenir ve böylece gözlem yeteneği geliştirip bir şeyi doğru şekilde yapana kadar tekrar eder.
• Bir tabletin hafızası 60 Gb iken bir kedinin hafızası 91 bin Gb’tır. Hız anlamında, tabletler saniyede 170 milyon işlem gerçekleştirirken kedilerin beyinleri saniyede 6,1 trilyon işlem gerçekleştirir ☺

Kim bilir, belki de onların bu mayışık ve sırnaşık hallerinin altında bile çok büyük bir sır yatıyordur. Bunu anlamak için onlar hakkında yapmamız gereken daha çoook araştırma var.

Kaynak
http://www.mnn.com/family/pets/stories/cats-comprehend-some-laws-physics-say-researchers
http://nbeyin.com.tr

Share this post