Kediler sudan gerçekten nefret ederler mi? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kediler sudan gerçekten nefret ederler mi?

Kedilerin sudan kaçındığı bilgisi oldukça bilinen bir gerçektir.

Fakat asıl gerçek şu ki, her kedi suya karşı aynı tepkileri vermez. Örneğin Van kedisi ıslak olmayı sever. Hatta ataları aşırı yaz sıcaklarıyla başa çıkmak için Van Gölü’ne dalıp serinliyorlardı. Ancak sizin kediniz farklı bir türden ise, yüzmekten ve banyo yapmaktan nefret ediyor olabilir. Peki kedi türleri su hakkında ne düşünür? İşte bizim yanıtlarımız:

 

Sudan Kaçınma

Bir kedinin suyla deneyimi şiddetli bir yağmura maruz kalarak, banyo yapmaya zorlanarak ya da rahatsız olacağı şekilde üzerine su püskürtülerek olmuşsa, neden sudan kaçınmasın ki?

 

Bilim adamları, kedilerin suyu sevmeme nedeninin, evcil kedi sahiplerinin, vahşi kedileri (suyla sınırlı deneyim yaşayan ve adapte olmalarına gerek olmayan Avrupa, Afrika, Çin’in çöl bölgesinde yaşayan vahşi kedileri) evcilleştirmenin ilk dönemlerinden itibaren onları korumak için aldıkları önlemler olduğunu düşünmektedir. Çünkü aslanlar ve leoparlar, sudan uzak durarak nehirde yaşayan (timsah gibi) yırtıcılardan korunurlar.

Diğer bir yandan, bazı büyük vahşi kediler, özellikle de sıcak ve kurak bölgelerde yaşayanlar, vücut ısılarını dengelemek ya da yemek bulabilmek için suya girerler. Hatta Asya Balıkçı kedileri yarı perdeli patileriyle, yetenekli birer dalgıç ve yüzücüdürler.

 

Büyüleyici Su Damlası

Birçok ev kedisi, tümüyle suya dalmaktan hoşlanmasa da, suya patisini daldırmayı, birkaç damla sıçratmayı ya da duş sesiyle banyoya koşturmayı oldukça eğlenceli bulur.

 

Bir ya da iki damlayı yakalamak üzere hazırlanmış interaktif bir oyun ya da damlayan bir musluk, kediler için adeta bir mıknatıs gibidir. Hatta bir kedi, su damlamasa bile, damlama umuduyla musluk başında bekleyebilir. Köpeklerle oynadığı gizemli oyunlarla bilinen yazar Susan Conant, “Yüzeyi Tırmalamak” adlı kitabında bir kedinin muslukla karşılaşmasını kurgusal olarak anlatmıştır. “Bir kedi susuz ne kadar yaşayabilir? Mutfak tezgâhına atlayan, lavaboya giren ve musluğa melül melül bakan Briggite için hiçbir zaman geçerli olmayan bu soruya” kitabında yer vermiştir. Buna ek olarak da“suya hayran olan kediler için akan çeşmelerin, onları sürekli hareketli tutacağı ve daha fazla su içmeye teşvik edeceği için hem eğlenceli hem de sağlıklı ” bulduğunu belirtmektedir.

 

Başarılı Sonuçlanan Banyo Vakti

Köpeklerin aksine, kediler kendilerini sürekli temizledikleri için, banyo yapmaya daha az ihtiyaç duyarlar. Fakat eğer kediniz kirlenmişse, kokuyorsa veya yıkanmasını gerektiren deri sorunları ya da alerjiniz varsa, ona su deneyimi konusunda yardımcı olabilirsiniz. Eğer küçüklüğünden itibaren – banyo yaptırırsanız, su hissine alışık olarak büyüyecektir. Banyo yaptırmak için, öncelikle onu boş bir küvete ya da lavaboya koyun, vücut ısısına uygun derecede suyla ıslatılmış nemli bir lif ile kürkünü hafifçe ıslatın. Yeteri kadar rahatladığında, küveti ılık suyla (asla sıcak olmamalı) doldurun ve yavaşça tüylerine doğru dökün. Bu işlem için duş başlığını da kullanabilirsiniz. Ardından kedi şampuanıyla başından kuyruğuna doğru tüylerini ve derisini yavaşça temizleyin ve durulayın. Fakat kendini temizlerken ya da kurularken ağzına kaçma veya cildini rahatsız etme ihtimaline karşın, tüm şampuanı arındırdığınızdan emin olun. Son olarak da onu temiz, yumuşak tüylü bir havluyla kurulayın ve bu sakin banyo tutumundan dolayı ödüllendirin.

Keyifli banyolar!


Kaynakça:

http://www.animalplanet.com/pets/healthy-pets/do-cats-really-hate-water/

Share this post