Kediler nasıl "Seni Seviyorum" der? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kediler nasıl “Seni Seviyorum” der?

Kediler her ne kadar ilgisiz tavırlarıyla bir ün kazanmış olsalar da, onların da kendilerince insanlara sevgilerini gösterme yolları var.

Köpeklerin aksine, kediler sahiplerini kuyruklarını sallayarak ya da öpücüklere boğarak karşılamıyorlar ama bu, kedilerin insanlara karşı sevgi beslemediği anlamına gelmiyor.

Kediler duygularını daha gizli ifade ederler ve eğer kedilerin basit davranışlarını ve vücut dillerini anlayabilirseniz, onların aslında birtakım hareketlerinde sevgi gizli olduğunu göreceksiniz.

Kafa ve Bacak Sürtünmeleri

Kedilerin vücutlarının belli yerlerinde koku bırakmalarını sağlayan bölgeler vardır. Bunlar özellikle kafalarında ve yanaklarında bulunuyor. Bir kedi kafasını ya da yüzünü size sürttüğünde, sizi kokusuyla işaretliyor ve sizi ailesinin bir parçası gibi belirliyor. Bu koku, minik dostunuz için hem rahatlık hem de tanınmışlığı ifade ediyor.

Yalama Seansları

Kedilerin bölgelerini işaretlemede kullandıkları başka bir şekil de tükürükleridir. Eğer birden fazla kediniz varsa, onların arada birbirlerini yaladıklarını görmüşsünüzdür. Bu “sosyal aktivite” kediler için kokularını ailelerine yaymanın bir yöntemi. Kokusunu paylaşarak, aslında kedi dostunuz aidiyetini gösteriyor.

Yavaşça Göz Kırpmak

Kediniz size bakıp yavaşça gözlerini kırpıyorsa, tıpkı videoki gibi, size yanınızda rahat ve memnun olduğunu göstermeye çalışıyor. Hatta, bu yavaşça göz kırpma hareketini çoğu insan “Kedi Öpücüğü” olarak adlandırıyor.

“Kedilerin yavaşça gözlerini kapatması normal hayatta sıklıkla tekrarladıkları bir davranış değil” diyor kedi davranış uzmanı Jackson Galaxy ve ekliyor “Kediniz aslında tatlı bir şekilde size kendisini teslim ettiğini gösteriyor.”

Göbeklerini Göstermek

Kedilerin teslimiyetini gösteren bir başka hareket de, yerde yuvarlanıp göbeklerini açmaları. Bu güvenin ve minik dostunuzun sizin yanınızda rahat hissettiğinin kesin bir işareti…

Kedi Masajı

Kediniz kucağınıza atlayıp sizi o tatlı patileriyle yoğuruyorsa, bu rahat ve memnun olduğunun göstergesi. Yavru kediler için bu, annelerinden daha rahat süt emmek için yaptıkları bir hareket ama büyüdüklerinde de devam ediyorsa tamamen rahatlıklarını ifade etmek için kullanıyorlardır.

Kedi Dostunuz Peşinizde

Eğer minik dostunuz sizi odadan odaya takip ediyorsa, yakınınızdaki masalara çıkıp yanınızda olmaya çalışıyorsa ve hep ayağınızın altındaysa, çok net bir şekilde sizinle olmaktan keyif alıyor…

Kuyruk Pozisyonu

Kedinizin kuyruğunun aldığı pozisyon, duyguları hakkında çok bilgi verir. Dimdik havada duran bir kuyruk, genelde selamlaşmayı ifade ediyor. Yani, kediniz yuvanıza döndüğünüz için çok mutlu! Hatta yazar Dr. John Bradshaw’a göre; kedilerin sevgilerini gösterdikleri en akıllıca yol bu…

Kuyruğun havada, ufak bir kıvrımla durması, tıpkı soru işareti gibi, ise samimiyet, sevgi, arkadaşlık belirtiyor.

Mırlama

Ve tabii ki mırlama! Her ne kadar mırlama, her zaman sevgi ve mutluluk anlamı taşımasa da (kediler korktuklarında ya da yaralı olduklarında da mırlarlar); kediler kucağınızda kıvrılıp yatmış ya da size sürtünür haldeyse, mırlama onların sevgi ve mutluluğunu işaret eder.

Bol mırlı, sürtünmeli, sevgi dolu günler dileriz!

Kaynak: http://www.mnn.com/family/pets/stories/8-ways-cats-say-i-love-you

Share this post