Kediler için Müziğin Faydaları | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kediler için Müziğin Faydaları

Kediniz müzik zevkinizi beğenmiyor mu? Bunun geçerli bir sebebi var! Wisconsin-Madison Üniversitesi, Psikoloji bölümünden emekli profesör ve “Kediler Türlerine Uygun Müzikleri Tercih Eder” çalışmasının baş yazarı Charles T. Snowdon’ın araştırmalarına göre, kediler insan müziklerinden ziyade, kedi müziklerinden daha çok hoşlanmaktadırlar.
Kediler için böyle bir müziğin olmadığını mı sanıyorsunuz? Tekrar düşünün! Kediler, akut işitme duyuları sayesinde, içgüdüsel olarak birbirleriyle iletişim için kullandıkları miyavlama ve hırıltı gibi seslere yakın olan sesleri dinlemeyi tercih ederler. Dolayısıyla, siz müzik dinlerken kediniz müziği sabote ediyorsa ya da sesini açtığınızda odayı terk ediyorsa bunu lütfen kişisel algılamayın! Bu onun anlayışsız tutumundan değil, sadece müziğin tonuna ve ses yüksekliğine tahammülü olmayışından kaynaklanabilir.
Müziği kediler için nasıl kullanabilirsiniz?

Tıpkı insanlar gibi, kediler de müzik dinlemekten hoşlanırlar. Fakat tercihleri, onlar için seçilmiş, özellikle de klasik müzik tarzındaki müziklerden yanadır. Ohio State Üniversitesinde, tamamlayıcı tıp doktoru ve veteriner olan Dr. Susan Wagner’e göre; “Hayvanlar da özellikle sakinleştirici ve güçlendirici müziklere, tıpkı insanlar gibi oldukça güzel tepkiler vermektedir”.

Aynı zamanda hayvanlar için müzik terapisi uzmanı da olan Dr. Wagner, kediler için iki tür müziği önermektedir: sakinleştirici (stresi azaltmak için) ve güçlendirici (tetiklemek ve uyarmak için). Wagner, “Sakinleştirici müziklerin daha düşük tonda, daha yavaş tempoda ve az enstrümanla yapılırken, güçlendirici müziklerin ise tam tersi olduğunu” düşünmektedir. Örneğin, canlı bir flüt sonatı kedinizin hoplayıp zıplamasını sağlarken, yatıştırıcı bir piyano sonatı ise onu sakinleştirir.

Siz şirketteyken, kediniz için evde radyoyu açık bırakır mısınız? Eğer öyleyse, zarar gelebilecek her ihtimale karşı, doğru bir müzik seçmeniz oldukça önemlidir. J Tüylü dostunuzda negatif etkilere sebep olmayacak bir müzik seçtiğinizden emin olun!

 

Müziğin Kedilere ne gibi faydaları vardır?

Kedinizi müzik dünyasıyla tanıştırmanın birçok faydası vardır. Dr. Wagner’e göre, kediniz korkmuş veya endişeli gibi davranıyorsa, günde en az bir saat kadar sakinleştirici müzik çalmanız gerekmektedir. Ayrıca, “güçlendirici müziklerin de, içine kapanık kediler için ideal” olduğunu savunmaktadır.

Dr. Wagner, çeşitli sağlık sorunları olan kedilere yardımcı olmak için de müzik terapisinin iyi bir yöntem olacağını düşünmektedir ve “davranış bozuklukları veya endişeli ruh haline sahip, güvensizlik ve korku sebebiyle iyice güçlenmiş İnterstisyel Sistit, Herpes veya koliti olan kedi hastaları” için müziği önerdiğinide dile getirmektedir. Buna ek olarak, strese sebebiyet veren herhangi kronik bir rahatsızlığa (ki bunlar osteoartrit, diyabet ya da kanser bile olsa), müziğin oldukça yararlı olduğunu da savunmaktadır.

Snowdon’a göre, müzik vahşi kediler için de harika bir iş çıkarabilir. Ayrıca Snowdon, “Kedi müziğinin önemli yararlarından birinin de; daha önce istismar ya da insanlara güven geliştirmesi için ihmal edilmiş hayvanlara yardım etmek olabileceğini” savunmaktadır. Örneğin, tepkisiz kalan bir sokak kedisi ile yeni sahibi arasındaki etkileşimi ve köprüyü sağlamak için müzik iyi bir aracı olabilir.

İdeal olarak, evinizde ne tür müzikler çalınacağına dair, kedinizle adil bir anlaşma yapabilirsiniz. Snowdon “İnsanlar ve kedilerin birlikte oldukları alanlarda, dinledikleri müzik arasında bir denge olması gerektiğini” düşünmektedir.


Kaynakça:

Christine O’Brien  bir yazar ve kendi müzik tarzını tasvip etmeyen iki Rus Mavi Kedisinin annesidir. www.care.com