Kediler Bizim Hakkımızda Ne Düşünürler? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kediler Bizim Hakkımızda Ne Düşünürler?

9.500 yıl kadar önce kediler bize patilerini ilk geçirdiklerinden beri, insanlar kedigillerle büyük bir dostluk içindedirler. Yine de kedigil dostlarımız hakkında bilmediğimiz çok şey var. Sahipleri hakkında ne düşündükleri de dahil…

John Bradshaw, Kedi Algısı adlı kitabın yazarı ve Bristol Üniversitesi’nde kedi davranışları uzmanıdır. Evcil kedileri yıllarca gözlemledikten sonra, merak uyandıran bir sonuca ulaştı: “Kediler bizi köpeklerin anladığı şekilde anlamıyorlar…”

Bradshaw’ın kedi davranışlarıyla ilgili National Geographic röportajı karşınızda!

 

Kedi davranışlarına nasıl merak saldınız?

Kariyerimin ilk 20 yılında omurgasızlarda olfactory (koklama duyusu ile ilgili) davranışlara çalıştım. Hayvanların yaşadığı bu diğer dünyadan ve köpeklerin birincil duyusu olan kokudan, her zaman etkilenmişimdir. Böylece 1980’lerin başında köpeklerin davranışları üzerinde çalışmaya başladım. Sonra çok hızlı bir şekilde kedilerden ve bizimkine kıyasla onların dünya hakkında düşüncelerinden etkilenmeye başladım.

 

Araştırmanızda ne yapıyorsunuz?

Birçok gözlem; bir grup kedinin diğer bir grupla ilişkilerini ve sosyal yapılarını inceleyip sonuçlar çıkarırım. Serbest çaplı kedi kolonilerini, oldukça büyük bir sayıda olan ve onların bir araya getirildikleri hayvan barınaklarında gözlemliyorum ve ilginç gözlem sonuçları alabiliyorum.

Aynı zamanda daha manipülatif şeyler yaptım, kedilerin oyuncaklarıyla oynamalarını incelemek gibi ya da günün farklı dilimlerinde kedi davranışlarını test etmek gibi. Sahipleriyle ilişkilerini ve kedilerini nasıl idrak ettikleriyle ilgili onlarla anket ve röportaj yaptım, aynı zamanda gözlemledim.

 

Kedilerin bizi köpekler gibi ‘’algılamadığı’’ kanısına nasıl vardınız?

Kedilerin ve köpeklerin insanlarla etkileşimlerini inceleyen bir sürü araştırma vardır. Köpeklerin bizi kendilerinden çok farklı idrak ettikleri çok açık: Bir insan gördükleri an, davranışlarını değiştiriyorlar. Köpeğin bir insanla oynaması, bir köpekle oynamasından tamamıyla farklıdır.

Bizimle iletişime geçtiklerinde, beyinlerinde bizi ayrı bir bölüme koyduklarını destekleyen kedi davranışına dair birşey henüz bulamadık. Onlardan büyük olduğumuzu bariz bir şekilde biliyorlar, fakat sosyal davranışlarını henüz adapte etmiş gibi görünmüyorlar. Kuyruklarını havaya kaldırmak, bacaklarımıza sürtünmeleri, yanımıza oturmaları ve bizi tımarlamaları aynı kedilerin birbirlerine yaptıkları şeyler.

 

Makalelerinizde kedilerin bizi aptal kediler olarak düşündüklerini okudum. Doğru mudur?

Hayır. Kitapta kediler bize karşı davranışlarının diğer kedilere davranışlarından ayırt edemez olduğunu söylüyorum. Bizim sakar olduğumuzu düşünüyorlar: Kediler pek insanlara takılmazlar, ama biz kedilere takılıyoruz.

Ancak kedilerin kendilerinden aşağı gördükleri diğer kedilere sürtünmediklerinden dolayı, bizi ahmak veya aptal olarak düşündüklerini sanmıyorum.

 

Kedilerin bizim hakkımızda gerçekten ne düşündüklerini keşfedebilir miyiz?

Bu konuda biraz daha araştırma yapılması gerekir. Çünkü önemli ölçüde dikkat çekip fark edilebilir bir alan değildir. Ayrıca kediler vahşi hayvan değillerdir. Hatta çevreye oldukça duyarlı oldukları bile düşünülebilir. “Aslına bakarsanız, onlar gerçekten hayvan bile değillerdir.”

Araştırmalarınızda sizi en çok şaşırtan ne oldu?

Birçok kedinin, sahipleri fark etmediği halde ne kadar stresli olabileceği, sağlıklarını ve zihinsel hayatlarının kalitesini ne kadar etkilediği beni çok şaşırtmıştır. Kediler her zaman diğer kedilerle anlaşamazlar ve bu yüzden stres olurlar ve insanlar bunu fark etmez. Ayrıca kedilerin rutin ziyaretleri dışındaki veteriner ziyaretlerinin en yaygın nedeni diğer kedilerle girdiği kavgalardan aldığı yaralardır.

 

Facebooktaki kedi sahiplerinden gelen birkaç sorum olacak. İlk olarak, bir kedi odada yalnız olduğunda neden miyavlar?

Kediler bazı sesler çıkardıklarında sahiplerinin spesifik tepkiler vereceğini öğrenirler. Yani eğer kedi ‘’Sahibimin diğer odadan buraya gelmesini istiyorum’’ diye düşünürse, seslendirmeye çalışır. Dolambaçsız öğrenmeyi kullanırlar.

 

Kediler bizi neden yoğurur?

Annelerine yapacakları davranışları sergiliyorlar, bize karşı gösterdikleri tüm tavırlar anne-yavru kedi ilişkilerinden gelir. Yavru kedi kuyruğunu kaldırmayı, annesine sürtünmeyi, yoğurmayı ve mızmızlanmayı öğrenir. Tımarlama ise annenin yavruya yaptığı bir şeydir.

Yani bizimle iletişime geçtiklerinde zaten repertuvarlarında olan bazı davranışları sergiliyorlar..

 

Kedileri eğitebilir misiniz?

Evet. Kediler bilmemeleri gereken şeyleri öğrenirler. Eğer kediniz istemediğimiz bir huy edindiyse, bunu önlemek için belli yöntemler uygulanabilir.

Fakat canını yakmamaya özen gösterilmelidir. Kediler affetmez ve bir kişinin ona üzüntü veya acı verdiğini fark ederse bir daha yaklaşmazlar.

 

Sahiplerin kedileri hakkında ne bilmelerini istersiniz?

Kedilerin bir noktoya kadar sosyal hayvanlar olduğunun bilinmesi gerekir. Fakat yine de köpekler kadar sosyal değillerdir. Bir kedisi olan çoğu kişi bir kedi daha edinmek ister, iki kedinin iki kat eğlenceli olacağını düşünürler. Ancak kedileri böyle düşünmüyor olabilir.

Birden fazla kedi sahip olmanızla ilgili basit bir mesaj vermek istersem; dikkatli olun ve eğer işe yaramazsa vazgeçmeye hazır olun.

 

 

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/news/2014/01/140127-cats-pets-animals-nation-dogs-people-science/

Bu röportaj düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.

 

Share this post