Kedi idrarı kokusundan nasıl kurtulabiliriz? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kedi idrarı kokusundan nasıl kurtulabiliriz?

 

Kediniz evinizi işaretliyor ve sizde bu durumdan derhal kurtulmak istiyorsunuz. Halıdan kanepe yastıklarına kadar, evinizi tümüyle kokudan arındırabilirsiniz! Nasıl mı?

Oturma odanızın halısındaki bu ıslak leke, muhtemelen emekleyen bebeğinizin döktüğü elma suyu değildir. Sizin tüy yumağınız yapmış olabilir. Peki bu idrar kokusundan nasıl kurtulacağız? Halıyı çitilemeye başlamadan önce, neden ilk kez burayı tercih ettiğini araştırın. Bu durumun izini sürmek, kedinizi tam çiş yapacakken durdurmanıza olanak sağlayabilir.

 

Temel sebebi nasıl belirleyebiliriz?

Kediniz kumunu sevmiyorsa, bunun tek bir sebebi yoktur. Kedi davranışları danışmanı ve Kedi Analistliği kurucusu  Rita Reimers bu durumun başlıca nedenlerini tıbbi sorunlar, güvensizlik, ani saldırganlık, kirli ya da küçük kum havuzları veya “ulaşılması zor” yerlerde bulunan kumlar olarak görmektedir. Riemers ayrıca; birden fazla kedisi olanlar için “diğer kedi tarafından korkutularak o kumdan uzaklaştırılmış ve bu nedenle başka bir yer arayışına girmiş olabileceklerini” de düşünmektedir. Kitty Sitter danışmanı ve kurucusu, aynı zamanda da kedi davranış bilimleri danışmanı olan Laura Speirs, kedilerin kum havuzlarından uzaklaşmalarını; biçimini (dış kaplamasını, boyutunu) sevmemek, evdeki konumunu beğenmemek (kullanışsız, erişimi zor veya yeteri kadar geniş olmaması) veya çeşidinden hoşlanmamak gibi sebeplere bağlamaktadır.

Spiers, kedilerin büyük bir çoğunluğunun, kaplaması olmayan, patileriyle kolayca yığın oluşturabileceği kadar yumuşak kuma sahip kutuları tercih ettiklerini de belirtmektedir. Buna ek olarak da “rutin işlerinizdeki ya da ev sakinlerindeki (yeni bir erkek arkadaş, yeni bir bebek, yeni bir kedi” gibi değişikliklerin de, kedinizin kum havuzundan vazgeçmesine sebep olabileceğini dile getirmektedir. Peki, bu gibi durumlarda ne yapabiliriz?

Onların eşyalarını temiz tutun. “Günde en az iki kere kumu temizleyin ve haftada en az bir kere de kumu tamamen boşaltıp tepsisini yıkamaya özen gösterin”. Kediler fazlaca kirlenmiş kum havuzunu kullanmazlar. Riemers kedilerin pis bir kum havuzunu kullanırken, tıpkı bizlerin dışardaki tuvalet kabinlerini ya da umumi tuvaletleri kullanırken hissettiğimiz gibi hissettiğini düşünmektedir.

Kedi idrarı kokusundan nasıl kurtulabiliriz?
Kediniz kum havuzunu kullanmıyorsa, evinizin çeşitli yerlerinden gelen idrar kokusundan kurtulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Kumaşlar (Koltuk yüzey ve yastıklar), yatak takımları ve makinede yıkanabilir küçük halılar
    Amerika Birleşik Devletleri İnsani Toplum Kuruluşu’nun önerisine göre; alışılageldiği gibi, makineye atıp yıkayın ve her zaman kullandığınız deterjanınıza, bir miktar karbonat ekleyin.
  • Halı ve Çıkarılamayan Döşeme Yüzeyleri
    Islak yerleri temizlemekle başlayın. (İnsan Toplum Kuruluşu, olabildiğince idrarı emebilmesi için gazete kâğıdına sarılmış kâğıt havlu kullanmayı tavsiye etmektedir.) Ardından temiz su dökün ve halı yıkama makinesi ile lekeyi temizleyin.
  • Ahşap Zeminler
    Kediniz ahşap zemine kokusunu bırakmış! Fakat bazı yüzey kaplaması ve vernikler, kedinizin idrarında bulunan asitten zarar görebilir. Islak zemin ya da yüzey temizleyicileri kokuyu maskeleyebilir fakat probleminizi tamamen çözmeyecektir. Lekeyi çıkartmak için, zemin yüzeyini komple soyup değiştirmeniz bile gerekebilir.

 

Havayı nasıl temizleyebiliriz?
Lekeden kurtulmak, kedi idrarı kokusundan kurtulmanın yanında, buz dağının yalnızca görünen kısmıdır. Bu koku uzunca bir süre kalabilir. Bir müddet sonra burnunuz kokuya alıştığı için duyarsızlaşacaktır, fakat evinize gelen misafirler ya da komşunuz mutlaka fark edecektir. Ayrıca, kediniz kendi amonyak kokusunu duydukça, işler daha da kötüye gidebilir.

Yüzeye ya da zemine bir miktar karbonat dökebilirsiniz. Karbonat kokuyu gizlemek yerine, hapsedip yayılımını engeller. Kokulu ve son derece kimyasal içerikli hava ferahlatıcılar da uzun vadede pek de işe yaramayacaktır.

Kaynak: www.care.com – Erica Loop


 

Pippet’in önerisi!

%100 doğal içeriğe sahip Pippet Kedi Kumu Koku Giderci ve Pippet Kum Kabı Temizleyici ürünlerini evinizin her alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda, evinizdeki kokudan kurtulmak kesinlikle mümkündür.

Share this post