İşte yavru kedilerin büyüme hızı! | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

İşte yavru kedilerin büyüme hızı!

Yavruyken hep yavru kalmasını istediğimiz ve dünyanın en sevimli hayvanlarından biri kuşkusuz kedilerdir…

Yavrular doğduklarında ağırlıkları yaklaşık 100 gr ve boyları 12 cm civarında, kör ve sağırdırlar, fakat güçlü bir koku alma duyusuna sahiptirler. Ayrıca, dokunma konusunda da duyarlıdırlar ve annelerinin memesini bulmak için dolaşmaya başlarlar.
Dördüncü günde patileriyle çiğneme hareketine başlarlar ve bu hareket annelerinden süt akışını artırmalarını sağlar. Birinci haftanın sonunda gözleri açılmaya başlar ve vücut ağırlıkları 2 katına çıkmıştır.
Dördüncü haftanın sonlarına doğru ilk defa birbirleriyle oynamaya başlarlar. Artık daha rahat dolaşabilirler ve ayakta durabilirler. Dişleri çıkmaya başlar. Bu aşamada yavruların hepsi mavi gözlüdür ve 3 aylık olana kadar böyle kalırlar.
Yaklaşık otuzbeş günlük olduklarında ilk katı yiyeceklerini yemeye başlarlar, fakat 2 aylık olana kadar anne sütü içmeye devam ederler.
Bir buçuk aylık olduklarında evde annelerinin çiş kutusunu kullanırlar.
İkinci ayın sonlarına doğru oyunlarda kavgalar ve avlanmalar temel uğraşları olur.
Yaşamlarının üçüncü ayında bir şok ile karşılaşırlar, anneleri süt vermeyi keser. Artık tamamen katı yiyecekler yemeleri ve su içmeleri gerekir.
Yavrular beş aylık olduğunda evin içini kokularıyla işaretlemeye başlarlar. Süt dişlerini dökmekte ve hayacan verici yeni dünyayı daha az oyun oynayarak keşfetmektedirler.
Genç kediler 6 aylık olduklarında artık tümüyle bağımsız olurlar ve kendi başlarına avlanabilir ve dolaşabilirler.
Kediniz artık büyüdü! J

Share this post