Hem kediniz hem de kediye alerjiniz varsa… | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Hem kediniz hem de kediye alerjiniz varsa…

Yeni kedi sahiplenen birinin, kediye alerjisi olduğunu fark etmesi üzerine, kediyi evden uzaklaştırmak zorunda kaldığı bir hikaye mutlaka duymuşsunuzdur.

Gerçek şu ki, alerjisi olan bir insanın birçok farklı şeye de alerjisi vardır. Yani kedi alerjisi bunlardan sadece bir tanesi fakat en vahimi de olabilir. Bu nedenle alerjiyi tetikleyenin ne olduğunu öğrenmek çok önemlidir. Çünkü nezlenizin ya da göz kızarmanızın gerçek sebebinin polen ya da toz birikintileri olduğunu öğrenince, kedinizden ayrılmış olmak daha üzücü bir durum haline gelebilir.

Birçok doktor şaşırtıcı bir şekilde, insanların alerjilerinin sebebi olarak direkt kedileri sorumlu tutsa da, bazı araştırmalara göre köpekler kedilere oranla çok daha fazla alerjik reaksiyona sebep olmaktadır.

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki; alerjik reaksiyonlara sebep olan şey kedilerin tüyleri değil, salyasında, dışkısında, terinde vb yerlerde bulunan bazı proteinlerdir. Fel d1 bu proteinlerden biridir ve yüksek alerjik reaksiyona sebep olan proteinlerin başında gelir. Kedi kendini yalamaya başlayınca, bu protein tüylerine ya da tüysüz ise derisine bulaşır. Zamanla kedinin dolaştığı her yere bulaşan ve yayılan hatta havaya karışan bu protein insanlarda alerjiyi tetikler.

Kedi tüyleri alerjenler için barınma ve çoğalma alanıdır. Kısa tüy, o kedinin çok daha az alerjen taşıdığı anlamına gelir. Bu sebeple kısa tüylü kedilerin alerjik bünyeler için daha ideali olduğu söylenebilir. Ama tüysüz kedilerin tam hipoalerjenik olduğunu düşünmek yanlış olur. Bu alerjenlerden uzak durmak için, tüysüz kedilere düzenli olarak banyo yaptırılması gerekir. Şu bir gerçektir ki farklı kedi türleri, insanları farklı derecede etkiler. Birinde alerji yapmayan bir tür, diğer insanda ciddi reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle alerjisi olan ve kedi sahibi olmak isteyen birinin belirli bir tür ile zaman geçirip kendine uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekir.

Sibirya, Mavi Rus, Balinese, Bengal, Oriental Shorthair gibi, genetiği değiştirilmiş Fel d1 proteini az olan kedi girişimleri ise tam bir başarı elde edememiştir.

 

Kediniz ve kediye alerjiniz varsa, hayatınızı kolaylaştırmak için yapmanız gerekenler!

  1. Eğer yeni bir kedi sahibi olmak istiyorsanız, kedi türleri iyice araştırın. Yuvasız birçok safkan kedinin olduğunu da unutmayın.
  2. Fel d1 proteinine hassasiyetinizi ölçen testlerinden birini yaptırın.
  3. Probiyotik içerikli şampuanla kedinizi düzenli olarak yıkayınız.
  4. Eğer kediniz yeniyse, alerjinize bir süre dayanın ve ona biraz zaman tanıyın, belki de alerjiniz kendiliğinden azalacak ya da yok olacaktır.
  5. Alerji önleyici sertifikaya sahip HEPA filtreli elektrikli süpürgesiyle evinizi düzenli olarak süpürün ve kedinizin en çok zaman geçirdiği odaya HEPA hava filtresi koyun.
  6. Eviniz için probiyotik içerikli temizlik ürünleri kullamaya başlayın. Kedinize dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın, yatak odanıza girmesine izin vermeyin, yatarken muhakkak giysilerinizi değiştirin.

 

 

 

 

Share this post