Kedi idrarı kokusu mu? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Kedi idrarı kokusu mu?

Kedileriniz en olmadık yerlere çiş yapabilir. İşte size evinizdeki bu idrarın kaynağını bulmanıza yardımcı olacak ipuçları!

Kedinizi ne kadar çok sevdiğinizi biliyoruz ama onun arkasını toplamanın keyifli olmadığını da… Her ne kadar titiz olsalar da, bazı zamanlar korku kokusu yayabilirler. Ancak tabii ki de evinizde kalıcı olmasını istemediğiniz kokuların başında kedi idrarı gelir!

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Bölümü’nde yapılan araştırmalara göre; kedilerin tuvaletini kendi kumu dışında bir yere yapıyor olmasının çeşitli sebepleri var: Kediler (kısırlaştırılmış olsun ya da olmasın) evin bir yerlerine koku bırakıyor ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar sebebiyle idrar kaçırıyor olabilir. Kediniz kumunu başka kedilerle paylaşıyor olmaktan memnun olmayabilir. Ona sunduğunuz bu kumu beğenmemiş olabilir. Hatta yalnızca kedi olduğu ve kediler garip şeyler yapabildikleri için, tuvalet ihtiyacını kumunun dışında gideriyor da olabilir. Fakat sebebi her ne olursa olsun, evinizdeki idrar kokusundan kurtulmak için, tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenmek zorundadır.

 

Koklayarak Bulmak

Kumunu temizlemiş olmanıza rağmen hala idrar kokusu alıyorsanız, kediniz muhtemelen evin başka yerlerine de çiş yapmıştır. Bu durumda, idrar kokusunu takip ederek kaynağını bulmak bazen oldukça kolay olabilir. Öncelikle hangi odadan geldiğini bulun ve ilk olarak olası yerlere bakın. Örneğin saksılar onların favori yerleridir çünkü içinde toprak vardır.

Kediler duvar köşelerine, halı, koltuk ya da yatak üstlerine de çiş yapabilir. Ayrıca duvar kenarları hatta koltuk arkası gibi yerlere de küçük miktarlarda koku bırakabildikleri için bu yerleri bulmak oldukça zordur. Eğer kokuyu halının belli bir kısmı ya da koltuğun alt tarafından alıyorsanız şanslısınız. Fakat yine bu eşyaları tümüyle temizlemek en doğru tercih olacaktır.
Lekelerin İzini Sürmek

Eğer mobilyanız ya da halınız emici bir yapıda değilse, muhtemelen daha şanslısınızdır fakat yine de kokunun olduğu bölgede solmalar olabilir. Mobilyanızın altını, arkasını ve duvarları kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, su birikintileri ve bazı eskimiş lekelerin de kedi idrarı olma ihtimali oldukça yüksektir.

Bunların dışında, özel UV ışınları yayarak idrarı bulan evcil hayvanlar için idrar dedektörü de kullanabilirsiniz. Işıkları söndürün ve en iyi sonucu alabilmek için ortamın zifiri karanlık olmasını sağlayın. Odanın içinde ışığın ulaşabildiği (her ne kadar kedi dostumuzun hayal gücüne erişemeyecek ve yok buraya da yapmamıştır diyor olsak da) her bir köşeyi tarayın.

Eğer kokunun kaynağının bu parlayan nokta olduğunu bulduysanız, nasıl temizleneceği konusundaki ipuçları için “Kedi idrarı kokusundan nasıl kurtulabiliriz?” makalesini okuyabilirsiniz.


(Kaynak: www.care.comKit Arbuckle)

Share this post