Alerji belirtilerinizin sebebi gerçekten evcil hayvanınız mı? | Pippet
Evcil dostunuz için %100 doğal probiyotiktli, alerji önleyici, hijyen ve bakım ürünleri.

Alerji belirtilerinizin sebebi gerçekten evcil hayvanınız mı?

Parmaklarınızı şıklatarak alerjinizi yok edebilseydiniz, bunu muhtemelen 1 saniyede yapardınız. Fakat ya gözlerinizin sulanması, nezle ya da hapşırmanızın asıl kaynağı evcil hayvanınız ise? İşte o zaman bu basit kuşku, aniden zorlu bir karar haline gelir. Böyle bir durumda da, evcil hayvanınızdan vazgeçmenin psikolojik etkileri, alerji belirtilerinden daha ağır basabilir…

Temel sorun, hayvanlarda oldukça sık rastlanan ve inatçı bir alerjen olan döküntülerden kaynaklanmaktadır. Kedi, köpek ve diğer kürklü ya da tüylü hayvanlarda görülen mikroskobik kepek, ciltte pullanarak dökülme, idrar ve salyalarında bulunan bir protein alerjiyi ve astımı tetikler. Eğer bu gibi hayvan döküntülerine karşı alerjiniz varsa, bundan kurtulmanın en kolay yolu hayvanınıza yeni bir ev bulmaktır.

Aslında çoğu doktor da size bunu yapmanızı söyleyecektir. Ancak bu tavsiye, hayvan ciddi sorunlara sebep olsa bile pek hoş karşılanmaz ve uygulanmaz.

VA Fairfax Pediyatrik Akciğer Merkezi Alerji Uzmanı Anne Miranowski şu açıklamayı yapmıştır: “Bazı aileler, hayvanlarından vazgeçmenin ne demek olduğunu anlayamaz. Bu neredeyse evladından vazgeçmek gibi bir şeydir. Evlerindeki 3 kedinin de çocuklarını hasta ettiklerini açıkça gördüğüm bir ailenin, yine de üç kedisini evden uzaklaştırmadığını gördüm.

**

Hekimler ve sağlık kuruluşları, insanların hayvanlarına olan düşkünlüklerinin önemini bilmektedir. Dolayısıyla bir aile, hayvanını göndermek istemiyorsa, uzmanlar onlara alternatif önlemler sunmalıdır.

Örneğin, hayvan ve alerjik kişi arasındaki teması en aza indirgemek (evcil hayvanlarını bahçede bakarak ya da yatak odasından uzak tutarak) ve hava temizleyicisi kullanmak gibi…

Tüm bu önlemler bir kedi ya da köpeği hayatınızın sonuna dek uzaktan sevme ihtimalinize karşın göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak insan alerjisini daha az tetikleyen bazı türler de olabilir. Mesela; Obama’ların Portekiz su köpeği Bo. Fakat unutmayın, hiçbir deri döküntüsü olmayan herhangi bir kedi ya da köpek türü yoktur.

Alerji belirtilerinizin sebebi evcil hayvanınız olmayabilir!

Evcil hayvanınıza yeni bir ev bulmadan önce, sizin ya da çocuğunuzun gerçekten alerjik bünyede olup olmadığınızı bilmek önemlidir. Bunun hayvan alerjisi olduğu açıkça görülüyor olsa bile, yine de net bir şekilde tanımlamak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.

Bir kedinin yanındayken gözleriniz şişmeye başlıyorsa ve kontrolsüz bir şekilde hapşırıyorsanız, evet muhtemelen kedilere alerjiniz vardır. Fakat hayvan çevresinde ya da hayvanlarla etkileşimli olarak büyümüş, astımlı ya da alerjik bünyedeki bazı insanlar gözlerde kızarma ve diğer klasik hayvan alerjileri dışında, örneğin kronikleşen tıkanıklık gibi daha ince belirtiler gösterebilirler.

Gainesville Alerji Astım&Bakım Merkezi Alerji Uzmanı Andy Nish MD şöyle düşünmektedir: “İnsanlar çoğunlukla şunu söyleyecektir: ‘Kedi ya da köpeğim beni hiç rahatsız etmez’, fakat bir kişi bütün gün bir evcil hayvana maruz kaldığında, o kişide ciddi belirtiler gözlemlenecek diye bir şey yoktur. Çok daha ince ve yangılı bir süreç yaşayabilir ve insanlar buna evcil hayvanlarının sebep olduğunu fark edemeyebilir.”

Bazen bu durumun tam tersi de olabilir: İnsanlar astıma, hayvanlarının sebep olduğunu düşünürler. Fakat akciğer solunum yollarında kronik iltihaplanma olan bir solunum sistemi hastalığı, toz akarları, egzoz, duman ve soğuk hava ya da kemirgenler ve hamamböceği gibi hayvan tüyü dışındaki maddeler tarafından da hastalığı tetiklenebilir. Bazı astımlı kişiler için (kesinlikle hepsi için değil), evcil hayvanlar alerji belirtilerine küçük bir katkı sağlayabilir veya hiçbir hayvan alerjisi olmayan astımlı kişiler bile olabilir.

Bu konu hakkında Baltimore Johns Hopkins Tıp Fakültesi Astım Uzmanı Doç.Dr. Gregory Diette şöyle açıklamıştır: “Bu tip hayvanlara karşı alerjik hassasiyetiniz olduğunu kanıtlamadığınız sürece, evcil hayvanınızı uzaklaştırmayı düşündürecek hiçbir sebep yoktur. Genel olarak doktorlarda gördüğüm bir yanlış şudur: astımlı insanlara daha herhangi bir alerji testi yapıp bu durumu kanıtlamadan, direkt olarak, kedi köpek ya da tüylü hayvanlar almamaları gerektiğini önermeleri oluyor.”

Hayvan alerjisini tespit etmenin en kolay yolu bir alerji uzmanına gidip,  kedi, köpek, polen veya toz gibi diğer alerji tetikleyici maddelere karşı uygulanan çeşitli cilt testleri yaptırmaktır. Buna alternatif olarak, yine alerji uzmanları tarafından bir kan testi de yaptırılabilir.


 

Kaynak: www.health.com

 

Share this post